Hlavní navigace

Tisk: Rychlovlaky v Česku a pokuta pro ČT

19. 6. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

HN, MfD, PR: Veřejnoprávní Česká televize dostala historicky nejvyšší pokuty

Česká televize dostala deset pokut v celkové výši 18,5 milionů korun. Podle deníku Právo jsou historicky nejvyšší pro televizi veřejné služby. Televize podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která pokutu televizi udělila, odvysílala jméno sponzora určité znělky a neoznačila takové vysílání za reklamu, tedy za reklamní znělku. Podle rady totiž reklamní znělka není pořadem a vztahují se na ni povinnosti stanovené pro vysílání reklam, teleshoppingu a sponzorovaných pořadů. Jak shodně informují ještě Hospodářské noviny a Mladá fronta Dnes, televize se proti pokutě ohradila a bude se bránit žalobou.

HN, LN: V Česku budou jezdit rychlovlaky

Česká republika by se mohla po roce 2016 dočkat vlastních rychlovlaků. Ministerstvo dopravy chce totiž začít se stavbou první vysokorychlostní trati mezi Prahou a Berounem. Včera to na ostravském veletrhu Czech Raildays 2008 řekl náměstek ministra dopravy Petr Šlegr. V roce 2020 by Českou republiku mohlo protínat zhruba 700 kilometrů tratí, na kterých by vlaky jezdily rychlostí přes 250 kilometrů v hodině. Píšou Hospodářské noviny a Lidové noviny.

Cestování z Prahy do Brna nebo z Brna do Ostravy by se tak zkrátilo na hodinu. Česko podle resortu vysokorychlostní železniční tratě potřebuje. V příměstských oblastech Prahy, Brna a Ostravy by odlehčily stávajícím zatíženým tratím. Převedením dálkové osobní dopravy na nadřazenou železniční síť by se stávající tratě uvolnily také pro nákladní dopravu, vysvětlil Lidovým novinám náměstek Šlegr. Výstavba vysokorychlostních tratí by měla navázat na dostavbu čtyř železničních koridorů v ČR, které budou dokončeny v roce 2016.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).