Hlavní navigace

Sepsat poslední vůli můžete třeba hned. Čím dřív, tím lépe, radí právníci

26. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 397604
Na sepsání poslední vůle nemusíte čekat do stáří. Věk už nehraje roli. Předejít případným tahanicím o majetek můžete kdykoliv.

S platností nového občanského zákoníku se objevuje řada změn v oblasti dědictví. Dříve bylo zvykem, že lidé usedali nad svou závětí ve stáří, podle advokátů se ale vyplatí sepisovat svou poslední vůli v nižším věku.

Čtěte také: Nevíte si rady s novým občanským zákoníkem? Využijte naši novou odbornou poradnu

Sepiš si svou poslední vůli

Závěť je možné sepsat vlastní rukou, ale je možné využít i jiných písemných forem. Důležitá je však přítomnost svědka a notářský zápis. Závěť by měla obsahovat den, měsíc a rok, kdy byla podepsána. Pokud je však pořízena pouze jedna závěť a tyto údaje chybí, neznamená to, že je neplatná. Každá závěť se dá kdykoli snadno upravit. Přitom platí, že novější závěť ruší tu předešlou, doplňuje Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Obsahem poslední vůle mohou být po novu také podmínky, za kterých bude dědictví nabyto. Ale také opačně. Podmínky, za kterých může dědic o dědictví přijít.

Dědická smlouva versus závěť

S novým občanským zákoníkem se objevuje pojem dědická smlouva. Od závěti se liší tím, že musí být podepsána potenciálním dědicem, a to v době, kdy je zůstavitel ještě naživu. Podpisem je stvrzeno, že s dědictvím souhlasí.


Autor: www.isifa.cz

Ilustrační obrázek

Dědickou smlouvou nelze pořídit o celé pozůstalosti. Čtvrtina pozůstalosti musí zůstat volná, aby o ní zůstavitel mohl pořídit zvlášť. Chce-li zůstavitel zanechat smluvnímu dědici i tuto čtvrtinu, může tak učinit závětí, vysvětlil pro server Měšec.cz advokát Richard W. Fetter.

Další novinkou je také širší okruh dědiců, do kterého patří praprarodiče zemřelého, ale také jeho sestřenice a bratranci. pro případ, že je dědicem nezletilí, existují tzv. svěřenecké fondy, kam mohou rodiče část majetku převést. Tyto fondy jsou pak pod dohledem správce.

Čtěte také: Nový občanský zákoník degraduje lidi, dělí je na dvě sorty, tvrdí Samková

V poslední vůli je možné také stanovit dědice dědiců, a to pro případ, že se v závěti uvedená osoba pozůstalosti nedožije. Náhradní dědic pak bere to, co povolaný dědic brát nemůže , anebo nechce.

Kdo je odkazovník

Běžnou praxí se stává, že zůstavitel odkáže konkrétní osobě konkrétní věc. Například odkáže svému vnukovi svůj dům. V tomto případě se však osoba, v jejíž prospěch byla nemovitost odkázána, nepovažuje za dědice, ale za odkazovníka. Rozdíl mezi odkazovníkem a dědicem je zejména ten, že odkazovník není zpravidla povinen k úhradě dluhů zůstavitele. Výjimkou je situace, kdy k úhradě všech dluhů za zůstavitelem nestačí pozůstalost, jež připadla dědicům, vysvětluje Jiří Hartmann

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).