Hlavní navigace

Silniční bodový systém se bude měnit

14. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Skupina dopravních expertů se včera domluvila na změnách v nynějším silničním zákoně. Pro ministra dopravy Aleše Hřebíčka připravili zásadní změny, které ministr během měsíce posoudí, ale výrazněji do nich zasahovat pravděpodobně nebude. Poté již bude jen na poslancích, jestli novinky v bodovém systému odsouhlasí.

A jaké výrazné změny čekají bodový systém?

Například 6 bodů dostane řidič za to, když bude úmyslně bránit dalšímu řidiči v předjetí. Dvěma body bude potrestán řidič, když při odbočování nebo předjíždění nepoužije blinkr. Hranice inkasovaných bodů se zvýší při nepuštění chodce přes přechod. Ze 3 na 4 body. Naopak lepší zprávou pro řidiče je, že při zapomenutí rozsvícení světel při jízdě se bude udělovat pouze pokuta, o body řidič nepřijde. Další bodový postih by chtěli dopravní experti udělat při nebezpečném předjíždení tzv. myšce. A řidiči, kteří nebudou při jízdě dodržovat bezpečnou vzdálenost, dostanou dva body.

Otázkou je, jak se bude posuzovat bezpečná vzdálenost na silnici mezi vozidly. Sami to totiž neví ani navrhovatelé. Musíme říct, jestli bezpečnou vzdálenost bude definovat čas v sekundách, nebo vzdálenost v metrech, řekl pro Hospodářské noviny mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Členové expertní skupiny se už dříve dohodli, že oznámení o přestupku, který je zaznamenán elektronicky – v praxi jde o jízdu na červenou a překročení rychlosti, musí policie nebo daný úřad zaslat řidiči doporučeně do pěti dnů. Jedna z posledních novinek se týče řidičů, kteří vyčerpali všech dvanáct bodů. Po ročním čekání budou muset jít na přezkoušení a také na psychologické testy.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).