Hlavní navigace

Slaví se den daňové svobody, ode dneška vyděláváme sami na sebe

11. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Právě na dnešek vychází den daňové svobody, tedy den, který fiktivně rozděluje rok na dvě části. V první lidé vydělávají pouze na stát a v druhé sami na sebe.

Přesně dnes mohou Češi imaginárně otevřít láhve se šampaňským a začít slavit, jelikož na dnešní den vychází podle výpočtů Liberálního institutu den daňové svobody. Do včerejška pracovali lidé na stát a od teď už vydělávají sami na sebe. Na stát tak letos Češi vydělávali 161 dní, což je o jeden den více než vloni. Kalendářně se však kvůli přestupném roku posunulo datum od dva dny. 

Čtěte také: Den daňové svobody se blíží. Letos nastane dříve

Vývoj dne daňové svobody v předchozích letech.
Autor: www.libinst.cz

Vývoj dne daňové svobody v předchozích letech.

Den daňové svobody fiktivně rozděluje rok na dvě části. První část, do dne daňové svobody, lidé jakoby pracují pouze pro stát a odvádějí mu tak všechny své příjmy. V druhé části roku, tedy ode dneška, pak konečně začínají vydělávat sami na sebe. Den daňové svobody v podstatě ukazuje aktuální míru zdanění. Stát nemá žádné jiné peníze než ty, které vybere na daních, a ty, které si půjčí – ty budou muset být spolu s úroky splaceny v budoucnosti. Čím méně se tak stát rozhodne utrácet, tím zkracuje dobu vazalství „práce pro stát“, tedy aktivity každého z nás, jejíž plody neskončí v naší peněžence, ale ve státní kase, vysvětlil hlavní analytik Liberálního institutu Aleš Rod

Co se týče situace v dalších zemích, nejdříve oslavili letos den daňové svobody v Jižní Koreji (27. dubna) a Austrálii, kde přestali pracovat na stát 5. května. Nejpozději den daňové svobody naopak vychází v Dánsku (1. srpna) a ve Francii a Finsku, kde shodně vychází na 26. červenec 2013.

Den daňové svobody se počítá i jinak

Den daňové svobody rovněž vypočítává společnost Patria Finance, která však používá jinou metodiku. Konkrétně dělí rok na dvě části v poměru odpovídajícímu podílu celkových daňových příjmů a čistého národního důchodu. Rozdíl oproti Liberálnímu institutu je tedy ten, že Patria Finance bere v potaz příjmy státu, zatímco Liberální institut výdaje státu. Podle výpočtů Patria Finance vychází letošní den daňové svobody na 21. června. Stejně jako u Liberálního institutu se den daňové svobody posunul oproti roku 2012 o dva kalendářní dny.

V letošním roce se mění celá řada parametrů daňového systému. Nejvýraznější vliv na veřejné finance a peněženky má posun obou sazeb DPH o jeden procentní bod výše. Tyto daňové změny se samozřejmě promítnou do celkové daňové zátěže měřené složenou daňovou kvótou nebo datem dne daňové svobody, uvedl v lednu hlavní ekonom Patria Finance David Marekrozhovoru pro ČTK.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).