Hlavní navigace

Šmejdům zkomplikuje činnost i nový občanský zákoník. Čtěte, jakým způsobem

12. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.sxc.hu
Přestože už platí řada novinek, které komplikují pořadatelům předváděcích akcí činnost, jejich nekalé praktiky nekončí. Pomoci by měl i nový občanský zákoník.

Tzv. šmejdům, tedy pořadatelům předváděcích prodejních akcí, se od nového roku ztíží jejich činnost. Díky novému občanskému zákoníku se totiž změní pravidla pro uzavírání smluv prostory obvyklé k podnikání, tedy smluv uzavřených na předváděcích akcích nebo s podomními prodejci. Navíc i pro pořadatele předvádecích akcí budou jasně vymezeny lhůty pro navrácení zboží a peněz.

Také nový občanský zákoník útočí na šmejdy

Ilustrační obrázek.
Autor: www.sxc.hu

Ilustrační obrázek.

Přestože už v oblasti předváděcích akcí platí některé legislativní novinky, které nepoctivým prodejcům komplikují život, spotřebitelské organizace neustále zaznamenávají stížnosti na jejich nekalé praktiky. Jak potvrzuje sdružení Spotřebitel net, problémů zůstává celá řada, a to od nátlaku na podepsání smlouvy, přes nevrácení peněz po odstoupení od smlouvy až po reklamace zboží zakoupeného na předváděcích akcích.

V boji proti šmejdům pomůže od 1. ledna 2014 také nový občanský zákoník. Ten totiž mimo jiné pozměňuje definici smluv uzavřených mimo prostory obvyklé k podnikání. Od ledna budou do této skupiny spadat i smlouvy, které byly sice sjednány v prostorech obvyklých pro podnikání, ale poté, co byl spotřebitel osloven mimo tyto prostory. Nový občanský zákoník reaguje na trend oslovování spotřebitelů na ulici za účelem sjednání smlouvy. Naše sdružení se setkává s případy, kdy jsou spotřebitelé po krátkém jednání na ulici vylákáni do blízké kanceláře, kde smlouvu podepíší bez bližší znalosti dané společnosti a povahy zboží, doplňuje právní poradkyně sdružení Spotřebitel net Kristýna Opletalová.

Nové Zakony.podnikatel.cz

Všechny právní normy od roku 1993, pravidelně aktualizované, ve všech dostupných znění. Porovnejte předchozí znění s aktuálním, zkoumejte budoucí znění. Hledejte v textu zákona konkrétní a vyznačené změny. 

Uložte si do záložek: zakony.podnikatel.cz

Nové vymezení lhůt platí i pro předváděcí akce

Další novinkou, která se týká i nakupování pro internetu, je jasné vymezení lhůt pro vrácení zboží a následných peněz. Od nového roku platí, že lhůta 14 dnů pro odstoupení od smlouvy zůstává platná i v případě, že zákazník pošle dopis až v poslední den lhůty. Odstoupení od smlouvy tak prodejce nemusí do konce lhůty dostat a přesto je platné. Zákon zároveň ale kupujícímu přikazuje, aby do 14 dnů od odstoupení od smlouvy vrátil zboží prodejci. Obchodník má pak rovněž 14 dní na to, aby peníze vrátil. Vítáme nastavení jasných mantinelů, co se týče lhůty pro vrácení zboží a peněz. Vstřícným krokem směrem ke spotřebiteli je určitě i to, že pokud podnikatel umožní vyplnění vzorového formuláře pro odstoupení od smlouvy na svých internetových stránkách, bude mít povinnost potvrdit spotřebiteli jeho přijetí, vysvětluje právní poradkyně sdružení Spotřebitel net Kristýna Opletalová. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).