Hlavní navigace

SMO: Ministerstvo platí dotace na mrtvé krávy

28. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Svaz marginálních obcí (SMO) se postavil proti zveřejněné sazbě Top-Up a dále snížené platbě na masné krávy.

Svaz marginálních obcí (SMO) se postavil proti zveřejněné sazbě Top-Up a dále snížené platbě na masné krávy. Ministerstvo podle svazu místo podpory masného skotu přidělilo dotace ve výši miliardy korun na krávy evidované v březnu 2007, které již nežijí.

Tento dobytek částečně už vůbec neexistuje, mimo jiné i proto, že byl nahrazen bioplynovými stanicemi. Tito provozovatelé bioplynek tak pobírají vůbec nejvyšší existující zemědělské dotace na hektar ve výši 62 tisíc Kč ročně a k tomu navíc inkasují dotace za neexistující krávy, uvádí svaz ve své tiskové zprávě.

Svaz marginálních oblastí proto žádá, aby podpory jednotlivých komodit ministerstvo posuzovalo v širším kontextu a nedalo na tlak lobbystických skupin. Jako odstrašující příklad může posloužit současná disproporce v podporách masného a mléčného skotu, kde se podpora masné krávy jakožto citlivé komodity přesunula ve prospěch mléčné krávy, která má kromě telete ještě několikanásobnou tržbu za mléko ve výši 57 tisíc Kč ročně, píše ve svém prohlášení svaz.

Svaz přesto doufá, že pod novým ministrem dojde k obnovení rovnováhy v ekonomice farmářů z úrodných i méně příznivých oblastí. Doufáme, že pokud bude v méně úrodných oblastech podporována produkce, tak půjde o podporu výhradně konkurenceschopných odvětví, mezi něž masný skot patří, uzavřel SMO.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).