Hlavní navigace

Česká firma díky SOLVITu vymohla na Polsku vrácení DPH

15. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Systém SOLVIT pomohl české firmě při navrácení DPH z Polska. Česká společnost, která vyrábí a montuje hasicí přístroje, expandovala na počátku roku 2008 do Polska, kde nejdříve bez problémů podnikala. Potíže se však objevily, jakmile firma požádala polské úřady o navrácení DPH.

Pokud je totiž podnikatel zaregistrován v ČR jako plátce DPH a působí přitom v zahraničí (a nečiní tak prostřednictvím pobočky), má nárok na vrácení této daně. Příslušný podnikatel však musí o navrácení požádat. Jestliže doloží všechny potřebné doklady, měly by mu být podle evropského práva peníze navráceny nejpozději do 6 měsíců.

Dotyčná firma s hasicími přístroji však marně čekala na jakoukoli odpověď polských úřadů více než rok. Proto požádala české SOLVIT centrum, které bezplatně řeší na území Evropské unie problémy na vnitřním trhu. O jeho pomoc mohou požádat občané i podnikatelé, kteří se setkají s problémy vznikajícími nesprávnou aplikací právních předpisů EU vnitrostátními orgány. Čtěte více: Pomoc pro podnikatele při sporech v rámci EU.

Společnost se SOLVIT centrem poprvé spojila v polovině prosince 2009. Hned na úvod nového roku 2010 už mohl SOLVIT zástupcům společnosti oznámit, že se ve spolupráci s polským SOLVIT centrem podařilo úspěšně zaurgovat vydání rozhodnutí a firma záhy obdržela dopis, ve kterém je jí navrácení DPH přiznáno černé na bílém, uvedlo na svých stránkách ministerstvo průmyslu a obchodu.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).