Hlavní navigace

Z diskuze: Jaká specifika s sebou nesou počátky podnikání?

24. 11. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 293493
Čtenáře často zajímají specifika, která jsou spojená se začátky podnikání v rozmanitých typech činností. Stejně tak stále vznikají otazníky i kolem mateřské, na kterou má jít otec dítěte, či kolem platby DPH.

Otec na mateřské dovolené

Jsem matka a podnikatelka (OSVČ), nemohu přerušit živnost a jít na mateřskou. Může jít místo mě na mateřskou otec dítěte a pobírat mateřskou i když nejsme manželé, abych já nemusela živnost přerušovat?

Odpověděl/a: Dagmar Kučerová

Živnost v době pobírání peněžité pomoci v mateřství přerušit nemusíte. Nový zákon o nemocenském pojištění umožňuje střídání matky dítěte s jejím manželem či otcem dítěte v péči o dítě, přičemž každý z nich má při této péči o dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství po dobu a za podmínek stanovených zákonem o nemocenském pojištění. Střídání se umožňuje od počátku 7. týdne ode dne porodu a četnost střídání omezena není. V případě střídání v péči o dítě se zastaví výplata peněžité pomoci v mateřství matce a začne se vyplácet tato dávka muži z jeho nemocenského pojištění, pokud splňuje podmínky nároku na její výplatu, a naopak. Čtěte více: Mateřská dovolená a přerušení živnosti.

Máte jiný názor? Reagujte...

Podmínky podnikání v občerstvení

Co všechno je třeba pokud chci začít podnikat s občerstvením?

Odpověděl/a: Lenka Stodolová

Zajistěte si živnostenské oprávnění v oboru Hostinská činnost a popřípadě jiné další živnosti k tomu, jako například Zprostředkování zboží a služeb. Pak je jen nutné najít vhodné místo k podnikání. Na místě je ale vhodné uvést, abyste si udělal průzkum trhu, tzn. zda tam budete mít zákazníky či nikoliv…

Odpověděl/a: Pavel Říha

Ohledně místa podnikání je ještě nutné splnit všechny hygienické limity.

Máte jiný názor? Reagujte...

Anketa

Jaký je váš názor na dosavadní formulář daňového přiznání k dani z příjmů?

Dovoz zboží z Polska a DPH

Chci založit firmu a dovážet zboží z Polska. Jak budu platit DPH v případě, že prodejce v Polsku není plátcem DPH a já jsem?

Odpověděl/a: MaWa (neregistrovaný)

Cena, za kterou to od prodejce v Polsku nakoupíte, se tak bere jako cena bez DPH a při prodeji v ČR musíte přidat 19% DPH. Podle mého názoru nemá smysl od tohoto dodavatele zboží odebírat, neboť je z levného dodavatele rázem superdrahý, alespoň pro plátce DPH.

Odpověděl/a: Vašek K.

Pokud je polský dodavatel neplátce, tak ta faktura bude bez polské DPH. Nevýhodu jen spatřuji v otázce: Je výhodné jako plátce nakupovat od neplátce? To se řeší bez ohledu na to, jestli je dodavatel z jiné země EU či nikoliv. DPH na výstupu se pak uplatní při následném prodeji českým zákazníkům a následně přizná a odvede přes přiznání.

Máte jiný názor? Reagujte...

Soukromá mateřská škola

Chtěla bych založit soukromou mateřskou školu, ale nevím, co k tomu budu vše potřebovat, jaké jsou možnosti školek a zda jsou stanovené nějaké požadavky na taková zařízení.

Odpověděl/a: jezevec (neregistrovaný)

Místo školky imatrikulované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy bych spíše doporučil občanské sdružení a mateřský klub, který bude jen fungovat jako školka, tedy vyjma posledního povinného předškolního roku a samozřejmě bez dotací.

Odpověděl/a: Jana Bohutínská

školení červen 22 - tip do článku

Zkuste si přečíst článek, ze kterého je i tento stručný výtah – na otázky serveru Podnikatel.cz odpovídala Nina Bosničová, projektová manažerka obecně prospěšné společnosti Gender Studies: V současné době je možné zřídit školku podle živnostenského nebo podle školského zákona. Školka je zařízení, které se stará o děti nad tři roky. Je tedy možné zřídit školku podle školského zákona, kde je nutné dodržovat didaktické a metodologické pokyny ministerstva školství, případně se poddat kontrolám z ministerstva školství.

Při zřízení školky podle živnostenského zákona se dá využít volná živnost, činnost Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti. Důležité je i dodržet hygienickou vyhlášku. Pro jesle je pak vázaná živnost Péče o dítě do tří let věku v denním režimu. Při zakládání školky je základem nastudování platné legislativy. Musíte se rozhodnout, pro jakou kategorii dětí chcete zařízení zřídit, to je klíčové. Na to navazuje, na základě jaké živnosti nebo zákona se školka zřídí. Důležité je také vědět, kolik času budou děti v tomto zařízení trávit. Pokud jde o to, čemu legislativa říká denní režim, je nutné uvažovat o činnosti Mimoškolní výchova nebo vázané živnosti Péče o dítě do tří let věku. Pokud jde jen o babysitting, nějaké dětské koutky a podobně, tam postačí činnost volné živnosti Poskytování služeb pro rodinu a domácnost. U této činnosti navíc neplatí hygienická vyhláška, takže to zdaleka není tak komplikované jako u firemních jeslí nebo školky.

Více čtěte v článku: Firemním školkám nahrává babyboom i boj o talentované lidi
Máte jiný názor? Reagujte...

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).