Hlavní navigace

SPS: Stavebnictví pod jednu střechu?

21. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS), který v současné době reprezentuje 1150 členů, již delší dobu usiluje o převod řízení stavebního průmyslu pod jedno ministerstvo. Z posledního zápisu vedení SPS vyplývá, že momentálně o situaci jedná s ministerstvem průmyslu a ministerstvem pro místní rozvoj, informuje ČTK.

Hlavní důvod snahy podnikatelů ve stavebnictví je nyní reagovat na dosavadní roztříštěnost správy odborů, řekl ČTK prezident SPS Václav Matyáš. Problémem je to, že stavebnictví spadá v tuto chvíli pod pět ministerstev – ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), ministerstvo dopravy, ministerstvo životního prostředí, ministerstvo zemědělství a ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Výhodnější by bylo, kdyby se někdo staral o stavebnictví z jednoho místa, dodal Václav Matyáš.

Podle Matyáše na konci minulého roku začala jednání mezi náměstky ministrů. Tyto jednání ale popírají MPO i MMR, uvádí ČTK tiskový mluvčí MPO Tomáš Bartovský. Tuto informaci mu potvrdil tiskový mluvčí MMR Jiří Vačkář, ale následně doplnil, že přechod stavebnictví do kompetence misterstva pro místní rozvoj je možný.

Prezident SPS Matyáš uvádí, že ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě zanedbává stavebnictví a chybí významnější specifický útvar pracovníků, který by měl stavebnictví spravovat jako celek. Tomáš Bartovský oponuje názorem, že svou agendu v oblasti stavebnictví, jejíž těžiště spočívá především ve tvorbě technických norem, resort průmyslu a obchodu dlouhodobě plní. Na druhou stranu přiznává , že počet zaměstnanců, kteří se věnují tomu to oboru, v resortu za poslední léta klesá.

Východisko by měla přinést novela kompetenčního zákona. Bohužel s největší pravděpodobností neobsahuje přesun kompetencí stavebnictví pod jednu střechu, píše ČTK.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).