Hlavní navigace

exPRESS: Šrotovné patří do šrotu, tvrdí Evropská centrální banka i analytici

16. 10. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Šrotovné pomůže jen krátkodobě a může poškodit jiná odvětví ekonomiky, kritizuje celý koncept podpory Evropská centrální banka, které přitakávají i čeští analytici. Podle nich by se šrotovné v Česku zavádět nemělo.

Evropská centrální banka se obula do šrotovného »

Evropská centrální banka (ECB) se pustila do šrotovného. Ve své měsíční zprávě, kterou banka zveřejnila, kritizuje celý koncept šrotovného, který zavedla řada evropských zemí. Podle ECB jsou totiž pozitivní dopady tohoto opatření pouze krátkodobé a navíc poškozuje jiná odvětví ekonomiky. Zároveň prý také brzdí potřebnou restrukturalizaci v automobilovém průmyslu.

Šrotovné aplikovaly například Německo, Itálie, Francie, Španělsko, Británie či Slovensko. ECB sice připouští, že šrotovné přimělo zákazníky k nákupu nových vozů, dodává však, že zvýšený prodej aut šel na úkor dalších oborů, ve kterých se díky odlivu poptávky k automobilům prodeje zboží propadly. Poptávka po dalších velkých nákupech, jako je nový nábytek, ale také opravy aut, se utlumila, uvádí ECB ve své zprávě. Také u nás existuje možnost, že šrotovné vstoupí v platnost. Vše záleží na rozhodnutí vlády. Ta se ale k rozjetí tohoto programu nechystá. Podle řady ekonomů by Česko ani šrotovné zavádět nemělo.

exPRESS - Koleje 01
Recese

Průmyslová výroba má lepší výsledky, nebudou zatím trvalého rázu

Průmyslová výroba v srpnu klesla, po sezónním očištění naopak meziměsíčně vzrostla o 4 procenta. Jak uvedl Český statický úřad, v srpnu meziročně průmysl klesl o 8,4 procenta po červencovém poklesu o 18,2 procenta. Stavební produkce se ve stálých cenách meziročně zvýšila o 0,6 procenta. V červenci přitom zaznamenala pokles o 4,4 procenta.

Po průmyslu zpomalil svůj propad i maloobchod

Maloobchod zaznamenal v srpnu další meziroční propad, a to již po jedenácté v řadě. Oproti předchozím měsícům se stejně jako u průmyslu ale pokles maloobchodních tržeb zpomalil, když činil v srpnu 3,5 %. Ještě v červenci přitom maloobchodníkům klesly tržby o necelých 5 %. Meziměsíčně se po sezónním očištění tržby snížily o 0,3 %. Údaje zveřejnil Český statistický úřad.

EK: České veřejné finance patří mezi nejhorší v Evropě

Evropská komise (EK) dnes potvrdila, že Česká republika stále patří mezi nejrizikovější země, co se týče udržitelnosti veřejných financí. Podle EK nelze české veřejné finance bez potřebných reforem dlouhodobě stabilizovat.

exPRESS - Koleje 02
Zákony

Jestliže OSVČ onemocní na delší dobu, nemusí hradit zálohy na zdravotní pojištění

Jestliže se osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) dostane do pracovní neschopnosti po dobu delší než jeden měsíc, nemusí za daný čas hradit zálohy na zdravotní pojištění. Možnost neplatit zálohy se týká i těch, kterým byla nařízena karanténa.

Stát chce chce zavést registr finančních poradců

Došlápnout si na údajné finanční poradce se chystá stát. Ministerstvo financí připravuje systém, podle kterého by se sjednotila pravidla pro prodej pojistných, investičních, vkladových a úvěrových produktů. S tím souvisí i zavedení jednotného registru. Ten bude obsahovat záznam historie a podmínky vstupu včetně odborné způsobilosti všech osob, které zprostředkovávají nebo se živí poradenstvím těchto finančních produktů.

exPRESS - Koleje 03
Provoz

Firemní razítko není povinnou výbavou podnikatele

I když zákazníci vyžadují po vaší firmě razítko, nemusíte si jej pořizovat. Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty totiž povinnost vybavit daňový doklad razítkem nestanovuje. Upravuje pouze to, jak má vypadat například běžný nebo zjednodušený daňový doklad, který podnikatel vystavuje při uskutečnění zdanitelného plnění bez ohledu na to, zda je či není plátcem DPH.

školení červen 22 - tip do článku

Jak přihlásit svoji pohledávku v insolvenčním řízení dlužníka?

Pokud se dlužník dostane do insolvenčního řízení, pohledávky věřitele ještě nejsou zcela ztraceny. Po zahájení insolvenčního řízení může totiž věřitel podat přihlášku pohledávky ve dvojím provedení u insolvenčního soudu do uplynutí lhůty.

Cestovní náhrady lze zaměstnancům paušalizovat

Zákoník práce umožňuje zaměstnavatelům v § 182 paušalizovat cestovní náhrady, a to nejen pro tuzemské služební cesty, ale také pro zahraniční pracovní cesty. Paušalizovat lze ovšem jen náhrady cestovních výdajů.

<fb:fan profile_id=„58931­199320“ stream="" connections=„18“ width=„545“></f­b:fan>
Podnikatel.cz na Facebooku

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).