Hlavní navigace

Stát by neměl rozhodovat, jestli může podnikatel pracovat o svátcích

8. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Zákon omezující otevírací dobu obchodů vede podle Hospodářské komory k omezení svobod jak občanů, tak podnikatelů. Měl by stát rozhodovat za ně?

Nový zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě leží na stole Poslanecké sněmovny. Kritici mu vyčítají, že jeho schválením dostane stát do ruky moc rozhodovat o tom, kdy a kam budou chodit občané nakupovat. Rozhodovat budou také za podnikatele a živnostníky, zda o svátcích užívat volna nebo se věnovat svému podnikání.

Čtěte také: Je smysluplné zavřít ve svátek? A pokud ano, pro koho?

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Jedním z velkých kritiků navrhovaného zákona o prodejní době je také Hospodářská komora: Omezuje svobodu podnikání a spotřeby, která v této společnosti za 25 let už dost zakotvila a zdomácněla, reaguje v souvislosti s novým návrhem na úpravu prodejní doby z pera některých senátorů ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory ČR Ladislav Minčič.

S podobou návrhu zákona není ztotožněna ani Asociace českého tradičního obchodu (AČTO). Považujeme za jedinou přípustnou formu regulace poptávku zákazníků. To ostatně již prokázala praxe, když některé obchody odstoupily od původně čtyřiadvaceti hodinové prodejní doby, neboť o ni zákazníci neprojevili výraznějšího zájmu. Netřeba zdůrazňovat, že obchody mají zákazníkům sloužit, uvedl pro Podnikatel.cz už dříve Zdeněk Juračka, předseda AČTO.

Diskriminace na jedné straně, zvýhodnění na druhé

Návrh zákona, který má ve vybraných svátečních dnech omezit otevírací dobu v maloobchodě a velkoobchodě, se týká provozoven větších než 200 m2. Regulace dopadne na 80 % obchodů, především však na velké řetězce. Předkládaný zákon tak diskriminuje některé obchodníky, kterým stát nařídí omezit otevírací dobu, zatímco jiné zvýhodní. Zákon v konečném důsledku nechrání dokonce ani zaměstnance.

Diskriminace se netýká jen samotných provozoven, ale také zaměstnanců, kteří v nich pracují a kteří možnost přivýdělku během svátečních dnů vítají: Někteří politici a odbory v zákoně údajně vidí podporu sladění pracovního a rodinného života. Zaměstnanci v prodejnách menších než dvě stě metrů čtverečních je ale nějak nezajímají, dodává Minčič.

O dalších negativních dopadech navrhovaného zákona už psal  Podnikatel.cz dříve. Přečtěte si komentář redaktora serveru Daniela Morávka: Zákon omezující otevírací dobu obchodů patří do koše. Důvodů existuje několik

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).