Hlavní navigace

Janotova superdaň by překopala současný daňový systém

30. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministr financí Eduard Janota se pouští do další velké akce. Přichází s návrhem, který výrazně mění způsob odvádění daní ze mzdy. Chce totiž spojit daň z příjmu a sociální pojištění, které by dotyčná osoba platila jako jedinou tzv. superdaň. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny (HN).

Nový zákon o dani z příjmu mám v šuplíku po ministru Kalouskovi a po diskusích, které povedu na tohle téma, bych ho rád na začátku příštího roku předložil, citují HN Janotu. Ministr tak vládě nabídne dokument, který počítá s tzv. superdaní ve výši 38,5 procent ze superhrubé mzdy.

Spolu s tímto návrhem chce Janota podle HN také celkově zjednodušit daňový systém. Pomoci zprůhlednit odvádění daní má zavedení jediného „inkasního místa“ a zrušení přibližně čtyřiceti ze současných 118 výjimek. Opatření by se tak mohla dotknout daňového zvýhodnění vkladů na stavební spoření, stravenek či železničářských režijek.

Politické strany ale mají k Janotovu návrhu výhrady. ODS sice podle HN v podstatě souhlasí, avšak ne v každém bodě. Chce dále jednat. ČSSD má v plánu dohlédnout především na to, aby se na opatření nedolehla pouze na zaměstnance.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).