Hlavní navigace

Švejk povýšen na generála: účtenková loterie – brána k EfEkTivnosti?

24. 8. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

[KOMENTÁŘ] Jak říkal už legendární brněnský silák a komik Franta Kocourek, pořád se něco děje. Nyní je to účtenková loterie.

Zmíněnou účtenkovou loterii k elektronické evidenci tržeb (EET) spustí ministerstvo financí 1. října 2017. Jistě se celí nedočkaví tážete: Kdy má být první slosování?

Kýžené počáteční slosování o ceny se provede prý 15. listopadu. Nicméně ne ze všech účtenek, pouze z „kouzelných papírků“ řádně vydaných během měsíce října 2017, takže teď v létě ještě nemá cenu „hamounit“ účtenky.

Čtěte více: Víme, kdy proběhne první slosování účtenkové loterie

S nápadem účtenkové loterie přišel, jak jinak, někdejší ministr financí a více než premiér Andrej Babiš. Ministerstvo od ní očekává intenzivnější motivaci spotřebitelů a spotřebitelek k přebírání účtenek. A logicky následně si od tohoto kroku MF ČR slibuje posílení efektivity EET.

Kolik se do tohoto kontroverzního kroku vlastně „vrazí“ z veřejných peněz?

MF ČR údajně plánuje každý rok vyplácet výhry za neuvěřitelných 65 (slovy šedesát pět) milionů korun. Prý by si každoměsíčně soutěžící – zákazníci (či možná spíše zákaznice, jak známo ženy milují nakupování více než muži) měli rozdělit zhruba dvacet jedna tisíc výher.

Losování má být dokonce každý kalendářní měsíc, a to z účtenek vydaných za předem stanovené období. Pozor, kupující může do účtenkové loterie registrovat v jeden den pouze jednu jedinou účtenku od daného obchodníka.

Kde možno spatřovat neduhy zmíněné loterie?

Například co nezletilí, kteří také rádi nakupují. I ti se budou moci loterie zúčastnit? A od kolika let věku přesně? Řešil to již někdo z Pilného – Babišova týmu?

Čtěte více: 5 věcí, které o chystané účtenkové loterii nevíte

Jako daňový poplatník si kladu ovšem zásadnější otázku: na výhry půjde avizovaných 65 milionů, kolik ovšem bude stát režie celé hry? Vejde se do sta milionů korun? Táži se odpovědným hlasem: nebylo by vhodnější citované peníze dát raději kupříkladu na zdravotnictví či domovy pro seniory?

Zamýšlený výnos z loterie je totiž, gentlemansky řečeno, diskutabilní

Zkušenosti z Chorvatska říkají, že k finálnímu nárůst výběru daní v důsledku zavedení loterie ve finále nedošlo. Prostě nedošlo. Další otazník. Neposiluje tato akce, byť halená do ctnostného hávu, gamblerismus“ v občanech?

Čtěte také: Do Účtenkovky se zapojí jen hrstka lidí, přesto do ní stát nalije miliony korun

Prostomyslnější občan si možná řekne, proč bych pracoval, když mohu bezpracně vyhrát? Ironií osudu bude, až v „účtenkovce“ vyhraje nějaký sociálně slabší občan a o výhru mu budou, a to zcela legálně, sníženy sociální dávky.

Na závěr si dovolím připojit bonmot od populárního brněnského satirika Petra Paulczyňského: Ta účtenková loterie by se ještě dala vylepšit. Výhry by vypláceli podnikatelé, co účtenku vystavili. Za trest, že ještě podnikají.

Autor článku

Autor působí jako vysokoškolský pedagog na Právnické fakultě v Brně a jako právník.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).