Hlavní navigace

Švejk povýšen na generála: účtenková loterie – brána k EfEkTivnosti?

24. 8. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

[KOMENTÁŘ] Jak říkal už legendární brněnský silák a komik Franta Kocourek, pořád se něco děje. Nyní je to účtenková loterie.

Zmíněnou účtenkovou loterii k elektronické evidenci tržeb (EET) spustí ministerstvo financí 1. října 2017. Jistě se celí nedočkaví tážete: Kdy má být první slosování?

Kýžené počáteční slosování o ceny se provede prý 15. listopadu. Nicméně ne ze všech účtenek, pouze z „kouzelných papírků“ řádně vydaných během měsíce října 2017, takže teď v létě ještě nemá cenu „hamounit“ účtenky.

Čtěte více: Víme, kdy proběhne první slosování účtenkové loterie

S nápadem účtenkové loterie přišel, jak jinak, někdejší ministr financí a více než premiér Andrej Babiš. Ministerstvo od ní očekává intenzivnější motivaci spotřebitelů a spotřebitelek k přebírání účtenek. A logicky následně si od tohoto kroku MF ČR slibuje posílení efektivity EET.

Kolik se do tohoto kontroverzního kroku vlastně „vrazí“ z veřejných peněz?

MF ČR údajně plánuje každý rok vyplácet výhry za neuvěřitelných 65 (slovy šedesát pět) milionů korun. Prý by si každoměsíčně soutěžící – zákazníci (či možná spíše zákaznice, jak známo ženy milují nakupování více než muži) měli rozdělit zhruba dvacet jedna tisíc výher.

Losování má být dokonce každý kalendářní měsíc, a to z účtenek vydaných za předem stanovené období. Pozor, kupující může do účtenkové loterie registrovat v jeden den pouze jednu jedinou účtenku od daného obchodníka.

Kde možno spatřovat neduhy zmíněné loterie?

Například co nezletilí, kteří také rádi nakupují. I ti se budou moci loterie zúčastnit? A od kolika let věku přesně? Řešil to již někdo z Pilného – Babišova týmu?

Čtěte více: 5 věcí, které o chystané účtenkové loterii nevíte

Jako daňový poplatník si kladu ovšem zásadnější otázku: na výhry půjde avizovaných 65 milionů, kolik ovšem bude stát režie celé hry? Vejde se do sta milionů korun? Táži se odpovědným hlasem: nebylo by vhodnější citované peníze dát raději kupříkladu na zdravotnictví či domovy pro seniory?

Zamýšlený výnos z loterie je totiž, gentlemansky řečeno, diskutabilní

Zkušenosti z Chorvatska říkají, že k finálnímu nárůst výběru daní v důsledku zavedení loterie ve finále nedošlo. Prostě nedošlo. Další otazník. Neposiluje tato akce, byť halená do ctnostného hávu, gamblerismus“ v občanech?

Čtěte také: Do Účtenkovky se zapojí jen hrstka lidí, přesto do ní stát nalije miliony korun

BRAND Startupy

Prostomyslnější občan si možná řekne, proč bych pracoval, když mohu bezpracně vyhrát? Ironií osudu bude, až v „účtenkovce“ vyhraje nějaký sociálně slabší občan a o výhru mu budou, a to zcela legálně, sníženy sociální dávky.

Na závěr si dovolím připojit bonmot od populárního brněnského satirika Petra Paulczyňského: Ta účtenková loterie by se ještě dala vylepšit. Výhry by vypláceli podnikatelé, co účtenku vystavili. Za trest, že ještě podnikají.

Autor článku

Autor působí jako vysokoškolský pedagog na Právnické fakultě v Brně a jako právník.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).