Hlavní navigace

Systém #EET můžete ode dneška vyzkoušet ve zkušebním provozu. Vše zatím funguje

1. 11. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podnikatelé si ode dneška mohou elektronickou evidenci tržeb (EET) vyzkoušet ve zkušebním provozu. Systém zatím funguje bez větších potíží.

Podle podnikatelů i podle poskytovatelů pokladních řešení jsou zaevidovány již první platby a vydané účtenky lze i zkontrolovat v aplikaci EET na Daňovém portálu. Abyste mohli systém vyzkoušet, musíte mít samozřejmě funkční pokladní zařízení, vydané autentizační údaje a také nainstalovaný certifikát.

O autentizační údaje zatím stále požádalo málo podnikatelů

Prvních podnikatelů se EET dotkne již 1. prosince 2016 a podle odhadů by jich mělo být okolo 50 tisíc. O autentizační údaje, které jsou nutné pro evidenci, přitom zatím nepožádala ani polovina z nich. Finanční správa proto doporučuje restauratérům a hoteliérům, aby si o autentizační údaje zažádali co nejdříve. Podnikatelé mohou požádat o autentizační údaje dvěma způsoby. Jde to buď elektronicky, prostřednictvím Daňového portálu (EPO žádost) s využitím přihlašovacích údajů do datové schránky (tj. s ověřenou identitou osoby způsobem, kterým se lze přihlásit do její datové schránky), nebo osobně (ústně do protokolu) na kterémkoliv územním pracovišti finančního úřadu. Jiným způsobem požádat o údaje, například datovou schránkou nebo papírově, není možné.

Kdo podá žádost skrze Daňový portál, měl by údaje dostat bez zbytečného odkladu do své datové schránky. Podle úřadu by podnikatelé měli údaje dostat v řádu jednotek dní (cca 3 dny). V případě, že poplatník neobdrží autentizační údaje během jednoho týdne, měl by kontaktovat místně příslušného správce daně, který prověří důvody nezaslání autentizačních údajů. Kdo podá žádost ústně do protokolu přímo na úřadě, dostane autentizační údaje ihned v rámci jednání, a to v zapečetěné obálce. Do aplikace EET se pak lze přihlásit pomocí přidělených autentizačních údajů následující den po jejich převzetí.

Ať už získáte autentizační údaje jakýmkoli způsobem, myslete na to, že přidělené heslo slouží pouze pro prvotní přihlášení a jeho platnost vyprší po 90 dnech. Kdo do té doby heslo nezmění, bude muset o autentizační údaje požádat znova.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).