Hlavní navigace

Termíny pro doplacení zdravotka a sociálka se sjednotí, asi už v příštím roce

22. 11. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Ještě v tomto ruce dopláceli podnikatelé zdravotní a sociální pojištění v jiném termínu. Od příštího roku by se lhůta pro doplacení zdravotka měla posunout na úroveň sociálka, tedy nejpozději na 8. den od podání přehledu.

Konečně to někoho napadlo, říkají podnikatelé. Lhůty pro doplacení zdravotního a sociálního pojištění by se měly příští rok (tedy pro doplacení pojistného za letošní rok) sjednotit. Změnit se má termín pro zaplacení zdravotního pojištění, které se bude nově doplácet stejně jako „sociálko“, tedy 8 dní po podání přehledu o příjmech a výdajích. Podnikatelé tento návrh vítají, jelikož podle nich stávající úprava vyvolávala zbytečnou nejistotu a komplikovala jim činnost.

Ministerstvo průmyslu a obchodu navíc chystá pro firmy a OSVČ další novinku, která by měla ulehčit jejich fungování. Ministerstvo plánuje prosadit pravidlo, aby nové zákony vztahující se k podnikatelům, začínaly platit vždy jenom v předem daných dnech, například jednou za pololetí. Podnikatelé by tak věděli, kdy se mají začít zajímat o nové legislativní úpravy a nemuseli by je sledovat průběžně.

Lhůta pro doplacení zdravotka předchází přehledu

Termíny pro odevzdání přehledů o příjmech a výdajích pro příslušnou zdravotní pojišťovnu a Česku správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) se již dva roky shodují. Oběma institucím je podnikatel musí zaslat nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy musel podat daňové přiznání. V případě, že nemá daňového poradce, se jedná o datum 1. května. Jestliže podnikatel daňového poradce využívá, lhůta pro odevzdání přehledů se prodlužuje do 1. srpna.

Zatímco při podávání přehledů stačí podnikatelům pamatovat na jedno datum, při doplácení zdravotního a sociálního pojištění si musí podnikatelé v kalendáři zaškrtnout kolonky dvě. Podle současných zákonů totiž musí podnikatel doplatit „zdravotko“ už do osmého dne od podání daňové přiznání (nejpozději tedy do 8. dubna), na sociálko má přitom čas o měsíc déle, respektive do 8 dní od podání přehledu o příjmech a výdajích (nejpozději 9. května). Každoročně díky tomu dochází u podnikatelů k nemalým zmatkům a nejasnostem. Čtěte také: 30. dubna je poslední den pro odevzdání přehledu pro sociálku, pozor na splatnost nedoplatku

Zdravotko a sociálko sjednotí termíny doplatků

Tento termínový rozpor se proto zákonodárci rozhodli odstranit a sjednotit lhůty i pro doplacení zdravotního a sociálního pojištění. Konkrétní návrh předložil senátor Petr Pakosta (ODS) a senát již vyjádřil jeho novele zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění podporu. Návrh teď nyní míří do sněmovny, kde by měl být projednán ve zkráceném řízení, aby začal platit již příští rok (tedy při doplácení pojistného za tento rok). Důvod novely je podle Pakosty jasný, a to usnadnit život podnikatelům. Stávající právní úprava tím, že stanoví pro oba druhy pojistného různé termíny splatnosti doplatků, vyvolává zbytečnou nejistotu a značně komplikuje fungování podnikajících fyzických osob v České republice, uvádí se v důvodové zprávě k zákonu.

Nově by měl pro doplacení zdravotní pojištění platit stejný termín jako pro úhradu sociálního pojištění, což znamená do osmi dnů po dni, ve kterém byl, popřípadě měl být podán přehled o příjmech a výdajích. Jestliže poslanci zákon podpoří, pro obě pojištění bude platit stejné hraniční datum – 9. květen. Tím se zpřehlední a zjednoduší systém těchto plateb pro podnikatele, tvrdí důvodová zpráva. Čtěte také: Při změně zdravotní pojišťovny podává podnikatel přehledy dva

Podnikatelé s návrhem souhlasí

Podnikatelé všechna administrativní zjednodušení vítají, a proto souhlasí i s navrhovanou úpravou a považují ji za přínosnou. Doplatky obou pojistných vycházejí z údajů v přehledech, jejichž odevzdání je vázáno na podání daňového přiznání. Stávající úprava, která stanoví různé termíny splatnosti doplatků, vyvolává zbytečnou nejistotu. Proto tento krok považujeme za přínosný, dodala serveru Podnikatel.cz Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků ČR. S tímto krokem souhlasíme. Do budoucna bychom uvítali více těchto iniciativ, připojil se Zdeněk KubínHospodářské komory ČR.

Do budoucna navíc zřejmě dojde kvůli plánovanému jednotnému inkasnímu místu i k sjednocení termínu plateb záloh na sociální a zdravotní pojištění. Zde jsou však podnikatelé při hodnocení opatrní. Půjde o skutečnost, kdy z firmy bude muset k jednomu termínu odejít velká částka, což může v některých případech (výkyvech v zakázkách a platební morálce) způsobovat potíže, vysvětlila Svobodová. Zatím ovšem žádný konkrétní návrh na vznik jednotného inkasního místa není na světě, a proto se jím podle podnikatelů nemá význam podrobněji zabývat. Čtěte také: Základní kámen pro jednotné inkasní místo položen

školení červen 22 - tip do článku

MPO chce jednotné datum účinnosti zákonů pro podnikatele

Zda návrh na sjednocení termínu pro doplacení pojistného nakonec vstoupí v platnost, záleží nyní na poslancích. Podle vyjádření z ministerstev se však dá předpokládat, že zákon získá podporu ve vládě a potažmo i v poslanecké sněmovně. S návrhem souhlasí kromě ministerstev i zdravotní pojišťovny. Sjednocení lhůt pro doplatky zdravotního a sociálního pojištění je krok, který přispívá k zpřehlednění legislativy, potvrdil serveru Podnikatel.cz Jiří Sochor z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Samo MPO navíc plánuje pro podnikatele další novinku, se kterou chce brzy přijít do vlády. Ministerstvo chce prosadit pravidlo, aby nové zákony vztahující se k podnikatelům, začínaly platit vždy jenom v přesně stanové dny, například jednou za pololetí. Podnikatelé by tak věděli, že jim stačí se na legislativní novinky připravit právě jen v tyto dny. Čas, který teď musí strávit sledováním toho, jestli se průběžně nemění legislativa, by jim tak zůstal na to hlavní – na jejich podnikání, uzavřel Jiří Sochor.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).