Hlavní navigace

Tisk: Vyšší příjmy budou znamenat vyšší mateřskou

4. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Od ledna 2009 se zvýší horní limit vyplácené mateřské. Systém tak bude pro ženy, které mají na výplatní pásce vyšší platy, méně nespravedlivý než v současnosti, říká ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas pro Hospodářské noviny. Nyní je maximální částka vyplácené mateřské 14 370 korun. Žena, která vydělává například 50 tisíc měsíčně, dostává pouze zlomek svého platu a to přesto, že platí vysoké sociální pojištění.

Česko se tak trochu přiblíží záměru eurokomisaře pro sociální záležitosti Vladimíra Špidly. Ten chce, aby ženy na mateřské pobíraly 100 % svého platu. Informuje o tom deník Právo. Český ministr práce a sociálních věcí s tím ale nesouhlasí. Podle vyjádření pro Lidové noviny by to razantně zatížilo státní rozpočet. Vladimír Špidla chce zároveň zvýšit minimální délku mateřské ze 14 na 18 týdnů. To se však v žádném případě netýká Česka, kde se mateřská pobírá 28 týdnů.

Lednová změna se téměř nedotkne žen s platem nižším než 16 tisíc korun. Polepší si asi o stokorunu, dodává Mladá fronta Dnes.

Právo: Nová auta jdou na odbyt

Podle údajů Svazu dovozců automobilů se za prvních osm měsíců roku 2008 zvýšil prodej nových osobních automobilů asi o 8 %. Celkem se prodalo 96 866 osobních vozů. Prodej užitkových aut činil 40 947. Píše dnešní deník Právo.

Nejprodávanější značkou zůstává Škoda, ale její podíl klesá. Následují značky Ford, Renault, Volkswagen a Citroën.

V prodeji motocyklů došlo rovněž k růstu o 8 %. Největší zájem je stále o japonské stroje značek Yamaha, Honda a Suzuki.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).