Hlavní navigace

To, co vyšlo ve Sbírce zákonů, neplatí. Reverse – charge se rozšíří až od dubna

2. 1. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Nařízení vlády, které rozšiřuje systém reverse – charge, vyšlo ve Sbírce zákonů s chybou. Podle textu by se totiž reverse – charge rozšířil už od ledna.

Pokud by se měl brát doslovný text norem, které vyšly ve Sbírce zákonů, musela by už řada podnikatelů nově aplikovat režim reverse – charge. Nařízení vlády, které vyšlo na konci prosince ve Sbírce totiž obsahuje chybu, že už se systém reverse – charge rozšiřuje o další kategorie zboží od 1. ledna 2015. Ministerstvo financí ale ujišťuje, že platí termín, který schválila vláda, tedy 1. dubna 2015. 

Čtěte také: Limit pro registraci k DPH zůstává na 1 milionu Kč, reverse-charge se rozšíří

Ne vždy platí, co je uvedeno ve Sbírce zákonů

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Kdo si přečetl text Nařízení vlády č. 361/2014 Sb., které reaguje na zmocňovací ustanovení v § 92f zákona o dani z přidané hodnoty, mohl být nemile překvapen. Navzdory tvrzení vlády, že se rozšíření režimu reverse – charge zavede až dubna, totiž ve Sbírce vyšlo, že se přenesení daňové povinnosti uplatní už 1. ledna 2015. Podle ministerstva financí ale jde o tiskovou chybu a platí původní termín, tedy 1. dubna. Uvedená tisková chyba bude napravena sdělením o opravě tiskové chyby v některé z následujících částek Sbírky zákonů začátkem ledna. Uvedená skutečnost nic nemění na tom, že u dodání zboží uvedeného v § 2 odst. 2 až 4 nařízení se režim přenesení daňové povinnosti použije až od 1. dubna 2015, neboť jde o zřejmou tiskovou chybu ve Sbírce zákonů, která bude stanoveným způsobem opravena, doplnil Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva financí.

Od dubna se ale již systém reverse – charge rozšíří. Nově se bude tuzemský reverse – charge vztahovat i na dodání mobilních telefonů, zařízení s integrovanými obvody, dodání herních konzolí, tabletů a laptopů, dodání obilovin a technických plodin, včetně olejnatých semen a cukrové řepy, dodání surových či polozpracovaných kovů, včetně drahých kovů. U dodání mobilních telefonů, zařízení s integrovanými obvody, dodání herních konzolí, tabletů a laptopů, se pak režim reverse – charge použije jen tehdy, pokud celková částka základu daně za dodávku tohoto zboží na daňovém dokladu překročí částku 100 000 Kč.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).