Hlavní navigace

Třetina lidí si v létě vybere maximálně týden dovolené

1. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Berete si letos v létě delší dovolenou nebo už jste také propadli pocitu nenahraditelnosti či máte strach o své místo? Móda krátkých dovolených má své důvody.

Češi stále častěji volí krátké a ultrakrátké dovolené. V tomto ohledu se česká populace odlišuje o zbytku Evropy, kde třítýdenní nebo i delší dovolené nejsou ničím neobvyklým. Jednou z příčin dovolenkové askeze je nepříliš uspokojivý vývoj domácí ekonomiky a s ním spojená zvýšená opatrnost lidí, kteří se ve větší míře snaží prokazovat svoji nepostradatelnost pro zaměstnavatele. Určitě však nejde o příčinu jedinou, uvádí Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provedla průzkum na svém portálu Jobs.cz. Pak ale dochází k tomu, že pouze necelá třetina zaměstnanců si během roku vybere všechno volno, na které má nárok.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Letos v létě si jeden až dva týdny dovolené v kuse vybere 38 % zaměstnanců. Ještě loni jich byla celá polovina. Pouze týden volna si vezme 22 % lidí. Méně než týden pak volí 13 % pracovníků a stejný počet si jich dovolí vzít volno na Tři týdny i více. Pokud jde o krátkodobé volno, tak si ho lidé nejčastěji budou vybírat v tomto a příštím týdnu, kdy se jim dovolená prodlouží o páteční státní svátek Den slovanský věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Letos bohužel kalendář dvoudennímu volnu nepřeje, Den upálení mistra Jana Husa vychází na sobotu.

Co se týká plánování a koordinace letních dovolených, tak 55 % respondentů v průzkumu uvedlo, že nemají žádný problém. Stačí se domluvit v rámci týmu a zaměstnavatel jim většinou volno bez připomínek schválí. 12 % zaměstnanců ale musí svou dovolenou podřizovat centrálnímu podnikovému plánování. 

Pojem dovolená je v řadě případů značně relativní. Přibližně dvě třetiny zaměstnanců zůstávají i během dovolené v kontaktu s pracovními povinnostmi, komentuje Tomáš Ervín Dombrovský. Mohou za to chytré mobilní telefony, které umožňují nejen volání, ale také přijetí e-mailové pošty. Mnozí se bez synchronizované e-mailové schránky neobejdou ani na dovolené, a to dokonce i na té v zahraničí, kdy platí za příjem a odeslání dat. Tento trend se podle zjištění společnosti LMC v dohledné době pravděpodobně nezmění. Hranice mezi soukromým a profesním životem stále více lidem splývají a pravý smysl dovolené se vytrácí. Dovolená má totiž sloužit k odpočinku, nabrání nových sil, vyčištění si hlavy od každodenních povinností.

skoleni_29_6

Móda brát si jen krátkodobé volno se podepisuje na tom, že mnoho lidí nestíhá svou dovolenou vůbec vyčerpat. Třeba loni si čtvrtina zaměstnanců nestihla vyčerpat 10 a více dní dovolené. Druhé čtvrtině pak zbylo 3 až 5 dnů. Pouze 30 % zaměstnanců loni vyčerpalo celou dovolenou, na kterou měli nárok. Připravují se tak nejen o volno, ale nějakou dobu také o peníze. Zatímco kdysi bylo možné nechat si dovolenou z předchozího roku proplatit, dnes už to možné není.

Zajímavé je, že zaměstnavatelé velmi často nabízí jako jeden z benefitů týden dovolené navíc a zaměstnanci toto hodnotí velmi kladně. Proč pak tedy dovolená zůstává nevyčerpána, to je otázkou.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).