Hlavní navigace

Třetina lidí si v létě vybere maximálně týden dovolené

1. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Berete si letos v létě delší dovolenou nebo už jste také propadli pocitu nenahraditelnosti či máte strach o své místo? Móda krátkých dovolených má své důvody.

Češi stále častěji volí krátké a ultrakrátké dovolené. V tomto ohledu se česká populace odlišuje o zbytku Evropy, kde třítýdenní nebo i delší dovolené nejsou ničím neobvyklým. Jednou z příčin dovolenkové askeze je nepříliš uspokojivý vývoj domácí ekonomiky a s ním spojená zvýšená opatrnost lidí, kteří se ve větší míře snaží prokazovat svoji nepostradatelnost pro zaměstnavatele. Určitě však nejde o příčinu jedinou, uvádí Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provedla průzkum na svém portálu Jobs.cz. Pak ale dochází k tomu, že pouze necelá třetina zaměstnanců si během roku vybere všechno volno, na které má nárok.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Letos v létě si jeden až dva týdny dovolené v kuse vybere 38 % zaměstnanců. Ještě loni jich byla celá polovina. Pouze týden volna si vezme 22 % lidí. Méně než týden pak volí 13 % pracovníků a stejný počet si jich dovolí vzít volno na Tři týdny i více. Pokud jde o krátkodobé volno, tak si ho lidé nejčastěji budou vybírat v tomto a příštím týdnu, kdy se jim dovolená prodlouží o páteční státní svátek Den slovanský věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Letos bohužel kalendář dvoudennímu volnu nepřeje, Den upálení mistra Jana Husa vychází na sobotu.

Co se týká plánování a koordinace letních dovolených, tak 55 % respondentů v průzkumu uvedlo, že nemají žádný problém. Stačí se domluvit v rámci týmu a zaměstnavatel jim většinou volno bez připomínek schválí. 12 % zaměstnanců ale musí svou dovolenou podřizovat centrálnímu podnikovému plánování. 

Pojem dovolená je v řadě případů značně relativní. Přibližně dvě třetiny zaměstnanců zůstávají i během dovolené v kontaktu s pracovními povinnostmi, komentuje Tomáš Ervín Dombrovský. Mohou za to chytré mobilní telefony, které umožňují nejen volání, ale také přijetí e-mailové pošty. Mnozí se bez synchronizované e-mailové schránky neobejdou ani na dovolené, a to dokonce i na té v zahraničí, kdy platí za příjem a odeslání dat. Tento trend se podle zjištění společnosti LMC v dohledné době pravděpodobně nezmění. Hranice mezi soukromým a profesním životem stále více lidem splývají a pravý smysl dovolené se vytrácí. Dovolená má totiž sloužit k odpočinku, nabrání nových sil, vyčištění si hlavy od každodenních povinností.

Móda brát si jen krátkodobé volno se podepisuje na tom, že mnoho lidí nestíhá svou dovolenou vůbec vyčerpat. Třeba loni si čtvrtina zaměstnanců nestihla vyčerpat 10 a více dní dovolené. Druhé čtvrtině pak zbylo 3 až 5 dnů. Pouze 30 % zaměstnanců loni vyčerpalo celou dovolenou, na kterou měli nárok. Připravují se tak nejen o volno, ale nějakou dobu také o peníze. Zatímco kdysi bylo možné nechat si dovolenou z předchozího roku proplatit, dnes už to možné není.

Zajímavé je, že zaměstnavatelé velmi často nabízí jako jeden z benefitů týden dovolené navíc a zaměstnanci toto hodnotí velmi kladně. Proč pak tedy dovolená zůstává nevyčerpána, to je otázkou.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).