Hlavní navigace

Trh práce v Česku ožívá

8. 9. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Firmy v Česku oživují své náborové aktivity. Vyplývá to z údajů portálu Jobs.cz, na němž v srpnu meziročně vzrostl počet zveřejněných nabídek volných pracovních míst na plný úvazek o 27 procent. To je zároveň o 6 procent nabídek více než v červenci. Přestože se s koncem sezonních prací a vstupem absolventů na trh práce v září zřejmě mírně zvýší míra nezaměstnanosti, tuzemské firmy nyní stále hledají nové pracovníky a v náborech budou pravděpodobně pokračovat i v dalších měsících, říká k výsledkům Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz.

Optimistické výsledky poskytl před prázdninami také průzkum společnosti Manpower, který se zajímal o to, jak se ve třetím čtvrtletí letošního roku vyvine náborové prostředí v Česku. Firma zjistila, že nejoptimističtější vyhlídky jsou v oblasti zpracovatelského průmyslu (+14 %). Následovaly těžba nerostných surovin, zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov, stavebnictví, doprava, skladování a logistika. Naopak ve státní správě, zdravotnictví, vzdělávání a kultuře se očekával pokles pracovních sil (- 2 %). Čtěte více: Ženy jako podnikatelky v technických oborech? V Česku žádné sci-fi

Nabídky práce na zkrácený pracovní úvazek však podle Jobs.cz a Prace.cz stagnují. Česká republika stále zůstává hluboko pod průměrem Evropské unie z hlediska aplikace alternativních forem práce, což může mít negativní dopady v případě opakování potíží světové ekonomiky, uvedl Petr Skondrojanis, manažer rozvoje platformy alternativních úvazků společnosti LMC.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).