Hlavní navigace

Třinácté platy chystá pro zaměstnance 38 % firem

16. 12. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 631791
Třicet osm procent českých firem letos plánuje vyplatit třinácté platy. Naopak zaměstnanci z 42 % firem nenajdou koncem roku na výplatní pásce ani korunu navíc.

Své zaměstnance na konci letošního roku potěší vyplacením třináctých platů nebo ročních prémií až třicet osm procent tuzemských firem. U další pětiny společností se tyto mimořádné odměny budou týkat pouze vybraných pracovníků. Jiní zaměstnanci naopak žádné nadstandardní odměny neobdrží. Plných čtyřicet dva procent firem žádné odměny na konci letošního roku nevyplácet nebude. Jak vyplynulo z průzkumu mezi 123 předními zaměstnavateli. Průzkum realizovaný společností LMC se uskutečnil na přelomu měsíce listopadu a prosince 2011.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Z hlediska obchodních výsledků byl letošní rok pro většinu tuzemských společností velmi dobrý. Ovšem řada z nich je stále velmi opatrná. Zejména kvůli nejistotě z dalšího vývoje ekonomiky, jež se odrazila mimo jiné také v odměňování zaměstnanců. Z průzkumu společnosti LMC mezi předními zaměstnavateli vyplynulo, že zatímco v prosinci loňského roku se 13. platy ani roční prémie nechystalo vyplatit dvacet dva procent firem, letos jejich podíl stoupl na uvedených čtyřicet dva procent.

Ukazuje se, že vyplácení ročních prémií v tuzemských firmách není vázáno jen na výkon odvedený během daného roku, ale je do velké míry ovlivněno také očekáváními, která firmy mají do dalších období. Řada poplašných zpráv a jimi vyvolávaná skepse v tomto ohledu sehrály docela nešťastnou roli, uvedl Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC. Dodal, že ačkoliv drtivá většina firem má mnohem lepší výsledky než vloni, zvyšuje se podíl těch, které žádné bonusy zaměstnancům nevyplatí. Čtěte také: Jak na osekání zaměstnaneckých benefitů v krizi?

K plošnému vyplácení třináctých platů nebo ročních prémií se letos podle provedeného průzkumu mezi zaměstnavateli chystají necelé dvě pětiny firem. Zbylých dvacet procent společností bude nadstandardně odměňovat pouze vybrané zaměstnance. To ostatně potvrzuje i očekávání zaměstnanců. Z předchozího šetření pracovního portálu Jobs.cz mezi 1018 uživateli, uvedlo plných padesát šest procent respondentů, že vzhledem k nepříznivým ekonomickým podmínkám vyplacení třináctého platu ani ročních prémii neočekávají. Dvacet devět procent oslovených zaměstnanců se na mimořádné prémie závěrem roku těší, protože jsou v jejich firmách pravidelně každoročně vypláceny. Zbylých patnáct procent respondentů v okamžiku odpovědi netušilo, zda vedení jejich firem nějaké mimořádné prémie vyplatí, protože o vyplacení odměn dosud nerozhodlo.

MM_socky3

Zajímavé je, že aktuální průzkum vůbec nezmiňuje vyplácení čtrnáctých platů. Přitom ještě v loňském roce vyplynulo z průzkumu GfK Czech, že největším lákadlem pro zaměstnance je 14. plat, který by rádo obdrželo 41,7 % lidí, již jsou v současné době zaměstnaní na plný pracovní úvazek. Čtěte také: Zaměstnanci nejvíce touží po 14. platech

Foto: www.isi­fa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).