Hlavní navigace

Účetní hospod i obchodů pozor. Stravenky patří do #EET a jedná se o tržbu

26. 1. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Účetní restaurací, hotelů a brzy i obchodů by měly zbystřit. Stravenky totiž podléhají evidenci tržeb, radí náš odborný poradce Jan Molín.

Následující téma je zpracováno z odborných poraden na serveru Podnikatel.cz. Potřebujete také poradit? Položte nový dotaz

Léta účtuji o stravenkách v pohostinství. Jak jsem se dozvěděla, stravenky se účtují stále stejně, t.j. nikoliv do tržby, ale převedou se do pohledávek a zde se vyúčtuje DPH a při obdržení faktury od Sodexo se uplatní provize do výdajů. V pohledávkách v okamžiku přijetí faktury od Sodexo vystavím daňový doklad na stravenky. V bance účtuji daňově uznatelný příjem. Hostinská mi předložila k zaúčtování denní tržby za prosinec. Na účtence není o stravenkách ani řádka. Tak nevím, jestli tam musí být z důvodu EET uvedeny.

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, daňový poradce a člen Prezidia Komory daňových poradců České republiky.

 

Pokud host platí stravenkou nebo kombinací s penězi, jde o tržbu

Je-li poskytovaná stravovací služba hrazena místo peněz stravenkami, stále podléhá EET. Stravenky jsou ceniny nahrazující peníze. Jde tedy o to, kdy je dosažena „tržba“.

O vyjmutí „stravenek“ z režimu EET lze uvažovat jen v případě vztahu k zaměstnancům – dle § 12 odst. 3 písm. c) zákona o evidenci tržeb jsou tržby „ze vztahu souvisejícího s pracovněprávním nebo obdobným vztahem“ vyloučeny z EET. Zde jde o případy, kdy zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům ceniny a část jejich hodnoty je zaměstnancem zaměstnavateli uhrazeno v hotovosti.

Pokud tedy stravenky souvisejí výhradně se zaměstnanci, EET se na ně nevztahuje. Pokud stravenky jsou hotovostní formou tržby, EET se na ně vztahuje. Ať už host v restauraci zaplatí stravenkou nebo penězi (či kombinací obojího), jde o tržbu, která by se měla objevit na účtu 604.

Autor článku

Daňový poradce a člen Prezidia Komory daňových poradců České republiky. Sledujte Jana na Twitteru @janmolincz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).