Hlavní navigace

V pátek mají obchody zavřeno, možná ale naposledy v tento den

27. 9. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě se otřásá v základech. Mezi politiky i veřejností převažuje názor, aby se zákon zrušil. Je matoucí.

Je v pátek, když je státní svátek, v obchodech zavřeno? Nejčastější otázka posledních dnů, pro kterou v pátek 28. září platí odpověď ano. 

Zmatky, kdy jsou obchody zavřeny a kdy ne, způsobuje zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Ten stanovuje dvě podmínky, kdy musejí být obchody zavřené: konkrétní datum, které zákon předepisuje, a také prodejní plochu. Běžná nákupní centra tak zůstávají v těchto dnech zavřená, mají plochu nad 200 m2 a i když některé vybrané obchody v centrech mají plochu menší, právě kvůli případným zmatkům zavírají centra jako celek. 

Změny zákona jsou už v plném proudu

A právě těmto zmatkům by mohl být brzy konec. Na hospodářském výboru Poslanecké sněmovny předložili poslanci návrh, podle kterého by v době zákazu kvůli dodavatelům mohly mít otevřeno velkoobchody. Psal o tom iDnes.cz.

Přečtěte si komentář Daniela Morávka: Nezakazujme o svátcích pouze prodej, raději úplně zastavme život

A jak vyplynulo z projednávání návrhu, někteří poslanci vyjádřili touhu zrušit zákon jako celek. Podle nich totiž zákon jednoznačně nabourává svobodný princip podnikání, protože opatření doléhá pouze na vybrané a především velké obchodníky, zatímco ti s menší prodejní plochou mohou mít obchody dál otevřeny.

Kdy mají obchody zavřeno?

  • 1. ledna – Nový rok 
  • Velikonoční pondělí 
  • 8. května – Den vítězství
  • 28. září – Den české státnosti 
  • 28. října – Den vzniku samostatného Československa
  • 24. prosince – otevírací doba jen do 12 hodin
  • 25. prosince – 1. svátek vánoční 
  • 26. prosince – 2. svátek vánoční

Zákon v minulém volebním období prosadili společně poslanci ČSSD, KDU-ČSL a KSČM. Reagovali tak na hlasité protesty odborů. Zástupci zaměstnanců chtěli, aby pracovníci měli, tak jako jiné profese, v době svátků volno. Jenže po přijetí zákona se ukázalo, že původní myšlenka zákona se minula účinkem. Obchody, které mají ve vybrané svátky zavřeno, si pro tyto dny naplánovaly inventury, tudíž zaměstnanci do práce musejí nastoupit i v době svátků. 

Zákon měl pomoci zaměstnancům, ti ale stejně musejí do práce na inventuru

Někteří zaměstnanci si pracovní dobu ve svátcích i sami vybírají kvůli příplatkům. S problematikou zákona nesouhlasí i některé obchody. Veřejně se proti němu postavil největší z tuzemských eshopů Alza.cz. Ten ostatně opakovaně dostal pokutu od České obchodní inspekce, že své prodejny v době svátků neuzavřel.

O novele zákona budou poslanci jednat i v příštích týdnech, kdy budou předkládat případné pozměňovací návrhy. Jestli se podmínky prodeje o svátcích změní, by mohlo být jasné do konce tohoto roku. 

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).