Hlavní navigace

Váhový limit pro automobily se kvůli mýtu sníží

2. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poslanecká sněmovna ČR bude v brzké době projednávat návrh na novelu zákona o pozemních komunikacích. Návrh novely obsahuje snížení váhového limitu pro automobily, které nyní mají zákonem dáno, že musí platit mýtné na stanovených komunikacích a dálnicích. Nyní se váhový limit vztahoval pouze na vozy, které vážily nad 12 tun. Pokud by novela prošla, mýtné by se platilo pro vozidla, které váží nad 3,5 tuny a více, uvádí Hospodářská komora České republiky.

Tento krok by ale nemusel být velmi šťastný. Pro podnikatele by to mohlo mít neblahý dopad, především pro ty, kteří se ve svém podnikání využívají automobilových prostředků. Při zpoplatnění komunikací ovšem není rozhodující pouze stanovisko dopravců, ale zejména podnikatelů, kteří dopravních služeb využívají. Hospodářská komora České republiky se domnívá, že snížením váhových limitů u automobilů, které musí povinně platit mýtné, je silně ohrožena konkurenceschopnost zejména malých a středních podnikatelů, kteří jsou závislí na dopravě automobily nižších váhových kategorií a využívajících příměstských dálnic pro rozvoz své služby do měst. Chtěli bychom pro tyto podnikatele získat úlevy například ve formě slevy na některých daních nebo poplatcích. Je nezbytné si uvědomit, že komunikace jsou zpoplatněny DPH, silniční daní, spotřební daní a mýtným, systém je neúměrně složitý a nepřehledný, říká prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Naopak na tuzemských silnicích doposud platí, že většina dopravců využívá mimo dálniční sítě k přepravě svých nákladů. Proto by se mělo uvažovat také o sazbě mýtného na nižších komunikacích, aby dopravci museli využívat především dálnic.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).