Hlavní navigace

Víkendový výlet do Valencie, města mnoha chutí

17. 8. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 293493
Třetí největší španělské město je známé jako místo, kde se odehrává nesčetně mnoho impozantních událostí. V ulicích teplého přímořského města kypí noční život, přes den si lze užívat nádherných písčitých pláží, které se rozpínají po celém pobřeží Valencie.

Město Valencie bylo založeno roku 138 před naším letopočtem Římany. Později Valencii ukořistili Mauři. V roce 1096 Valencii obsadil Cid, poté si ji znovu podmanili Mauři a nakonec ji roku 1238 získal Jamie I. Dobyvatel a začlenil ji do Království aragonského. Nejvýznamnější valencijské památky jsou ze 14. a 15. století. Je to brána Torres de Serano a Valencijská katedrála.

Moderní architektonický skvost nazvaný „Moderní město umění“ se nachází na počátku parku, který se táhne celým městem. Park je vybudován na místě, kde kdysi tekla řeka. V parku naleznete mnoho dětských hřišť, sportovních hřišť, atrakcí, velké ruské kolo, lunapark a zahrady. Areál Moderní město umění tvoří opera, muzeum věd, hemisférické muzeum (IMAX) a oceánografické muzeum.

Expozice v muzeu věd je vytvořena tak, aby si každý mohl vyzkoušet, co ho zajímá ve všech možných vědních disciplínách (fyziky, biologie, medicíny). IMAX promítá na ploše 900 metrů čtverečních několikrát denně různé dokumenty a zábavné pořady dle výběru nejen pro děti. Oceánografické muzeum tvoří několik expozic od fauny a flory tropických oblastí až po faunu Arktidy a Antarktidy, delfinárium a několik venkovních bazénů s vodním ptactvem.

Po příletu na valencijské letiště zapomeňte, že s vámi někdo bude mluvit jiným jazykem než španělsky. Nespoléhejte na to, že alespoň taxikář na letišti vám bude rozumět anglicky. Jestli na někoho takového natrefíte, budete mít opravdu velké štěstí. Ani na dispečinku taxi neumí anglicky. Nabídka anglicky hovořícího operátora je nepředstavitelnou senzací. Jediné, kde s vámi budou hovořit anglicky, je recepce hotelu a při troše štěstí v turisticky významných místech centra Valencie.

Jakmile přiletíte do Valencie, z letiště je možné se dopravit za 2,30 euro metrem do centra města. Metro má 5 linek a je protkané celým městem. Jízdenky na MHD si lze zakoupit přímo ve stanici metra, na tramvajových zastávkách, či u řidiče autobusu. Existují zde i předplacené jízdenky na 30 dní nebo na 10 jízd. Pokud nebudete chtít cestovat MHD, lze využít služby místních taxi. My jsme přistáli na valencijském letišti v pozdních večerních hodinách, proto jsme využili i služeb taxi služby. Cesta nás stála 25 euro, s tím, že na nás španělsky mluvící taxikář čekal 25 minut, než jsme si zařídili formality ohledně ubytování.

Velmi mile nás překvapila infrastruktura celého města. Šestiproudové komunikace v centru města nejsou výjimkou. Kolony v centu města se tvořily také jen výjimečně. Lokální policie však vždy zvládala situaci a byla vždy tam, kde skutečně měla uplatnění, a to nejen co se týče dopravy, ale i kulturních akcí a bezpečnosti obyvatel.

Život ve Valencii se z větší části odehrává v nočních hodinách, kdy není takové horko. V restauracích, hospodách i barech se podávají osvěžující nápoje, místní speciality např. paella, všelijaké ryby, mořské plody, steaky, sendviče, hamburgery a španělské chuťovky zvané tapas (patatas bravas, calamares, plato de jamón atd.).

Mezi velmi oblíbené nápoje v téměř každé restauraci patří, jako v mnoha evropských státech, pivo (cerveza), osvěžující nápoj Sangría (červené víno, Martini, voda, cukr, ovoce, led), růžové, bílé a červené víno a další alkoholické nápoje. Z nealkoholických nápojů lze objednat jakékoli známé ochucené nápoje, dále sladké tříště a samozřejmě minerální vodu, bez které se v tak vysokých teplotách neobejdete. Ve velkém počtu gastronomických zařízení se podává místní valencijská specialita „Horchata“ spolu se speciálním sladkým pečivem nazývaným „fartón“. Mezi další místní speciality patří: Valencijská paella(paella s kuřecím a vepřovým masem), Ensalada Valenciana (hlávkový salát, rajče, cibule, vajíčko, tuňák), Agua de Valencia (sekt s pomerančovým džusem).

Galerie: španělská Valencie
Icon: Video/Foto spustit prezentaci

Na běžný nákup potravin i drogistického zboží za přijatelnou cenu se můžete vydat do místních marketů, které naleznete na téměř každém rohu. Ve Valencii je převaha sítě Consum, která má i vlastní výrobky za velmi výhodné ceny i relativně široký i hluboký sortiment zboží. Dále zde najdete síť marketů Open Cor, které mají na výběr menší šíři i hloubku sortimentu, ale přesto zde seženete relativně vše, co potřebujete. Open Cor ve Valencii má otvírací dobu od 7 hodin ráno do 2 hodin ráno, takže můžete vyrazit na nákup v podstatě kdykoli si vzpomenete. V žádném marketu ve Valencii však nelze zakoupit alkoholické nápoje po 22. hodině.

Pak se zde v menším počtu nachází markety Mercadona a Día. Ovoce a zeleninu je nejvýhodnější nakoupit na místních trzích, kterých ve Valencii není mnoho a jsou otevřeny od 9. do cca 14. hodin. Další možností je nakoupit ovoce a zeleninu u místních obchodníků, kteří mají taktéž čerstvé plodiny za přijatelné ceny. Pak jsou zde obchodní domy El Corte Inglés, ve kterých seženete vše od oblečení až po máslo. V centru města jsou všechny známé značkové prodejny jako Zara, Bershka, Beneton, Giorgio Armani, Nike, Adidas, Calzedonia a nechybí ani řada dalších.

Ve všech marketech ve Valencii lze platit kartou. To také většina obyvatel Valencie velmi hojně využívá, je spíše výjimkou vidět někoho platit v hotovosti. Při platbě kartou nezapomeňte mít u sebe doklad totožnosti, který předkládáte společně s kartou a předkládají ho i místní obyvatelé. Výjimku tvoří kuřáci. Cigarety si mohou pořídit pouze v automatech, které jsou umístěny v některých hospodách, ve specializovaných obchodech nebo v trafikách, jejichž otevírací doba je tři hodiny denně během dopoledne.

Aktuální ceny u místního obchodníka:

 • 1 kg rajčat – 1 euro
 • 1 kg brambor – 0,90 euro
 • 1 kg okurek – 1,40 euro
 • 1 kg jablek – 1,50 euro
 • 1 kg banánů – 1,40 euro
 • 1 kg broskví – 1 euro
 • 1 kg pomerančů – 0,90 euro

Aktuální ceny základních potravin v marketech:

 • 1 francouzská bageta – 0,60 euro
 • 800 g toastového chleba – 2,35 euro
 • 200g Eidamu – 1,66 euro
 • 200g šunky – 2,50 euro
 • 400 g marmelády – 1,00 euro
 • 1 pizza – 3,50 euro
 • 1,5 l neperlivé vody – 0,40 euro
 • 2 l Coca-coly – 1,35 euro
 • 250 g margarínu – 1,90 euro
 • 1,5 l polotučného mléka – 1,70 euro

Valencie je dodnes ne příliš obvyklou destinací pro české turisty, rozhodně však stojí za to. Fanoušci F1 mohou zavítat do Valencie již za týden, kdy se zde jede Velká cena Valencie. Podnikatelé zde jistě naleznou uplatnění v oborech elektrotechniky, služeb. Otevírají se možnosti především pro obchodníky s drogistickým zbožím. Poptávka je zde silnější než nabídka. Na druhou stranu je zde velmi překvapivé množství lékáren, které se vyskytují na každém rohu.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).