Hlavní navigace

Nová vegetariánská restaurace uspokojí i ten nejmlsnější jazyk

22. 11. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Maitrea je restaurace, kde si můžete dát pikantní guláš nebo segedín s knedlíkem, stejně jako těstoviny nebo mexické jídlo. Přesto je to vegetariánská restaurace. A přesvědčí vás, že v tom není žádný rozpor.

Praha má od května novou vegetariánskou restauraci, která chce vařit tak, aby si na jídle pochutnali i nevegetariáni. Restaurace Maitrea (což znamená „milující laskavost”) leží v centru Prahy v Týnské uličce u Staroměstského náměstí a je sestrou vegetariánské restaurace Lehká hlava na Boršově, kterou business server Podnikatel.cz v rubrice Gurmán již recenzoval. Čtěte více: Srdce Prahy nabízí výjimečný zážitek z vegetariánské stra­vy

Restaurace: Maitrea
Lokace: Týnská ulička 6, Praha 1
Typ: Vegetariánská restaurace

Do restaurace jsme vyrazili na večeři a ve dvou. Hned na začátku mě zaujalo, že přes své vegetariánské zaměření restaurace Maitrea nerezignuje na českou klasiku na talíři. Z jídelního lístku si tak host může vybrat třeba Staročeský talíř. To jsou placky z červené řepy, knedlík, kysané zelí a restovaná slaninka z tofu na cibulce. Nebo rovnou pikantní guláš, vařený ovšem z přírodního masa seitan, podávaný s houskovým knedlíkem. V denní nabídce se zase objevuje například známá hotovka – segedínský guláš, a to opět ze seitanu a podávaný s houskovým knedlíkem. Případně (zase z domácí provenience) staročeská cibulačka. Návštěva z ciziny, která by chtěla osondovat něco českého, ale maso nemusí, tak odsud neodejde s nepořízenou.

Tofu = přírodní sýr ze sojového mléka.

Seitan = přírodní maso ze soji, mouky, soli a koření.

Poctivou hospodskou klasiku jsme si však nechali na příště a zaměřili jsme se tentokrát spíš na pastu (čili na těstoviny). Čtěte více: Na steak a „dvanáctku“ zamiřte na Malé Straně do České hospody

Objednávka

  • Jemný hráškový krém (45 Kč)
  • Těstoviny s hříbky, petrželí, česnekem a parmazánem (160 Kč)
  • Těstoviny s uzeným tofu, listovým špenátem a parmazánem (135 Kč)
  • Vanilkový Crème brûlée (50 Kč)
  • Caffé latté (45 Kč)
  • Cappuccino (45 Kč)
  • Domácí zázvorová limonáda (45 Kč)
  • Beaujolais Nouveau (deci za 35 Kč)

Jemnost nemá hráškový krém pouze v názvu. Hned jak ho postavili na stůl, krásně zavoněl vůní mladého zeleného hrášku.

Na těstovinách (byly to tagliatelle) jsme si opravdu pochutnali. Hříbky byly nakrájené na docela velké kousky a voněly a chutnaly tak, jako by si pro ně kuchař právě odskočil do lesa. Parmazánu byly pořádné plátky. Líbila se nám i kombinace těstovin a hub s petrželkou.

Maitrea 1

Jsem velkou milovnicí tofu, tepelné přípravy se však u mne většinou nedožije. Na těstoviny s uzeným tofu, listovým špenátem a parmazánem, které navíc jídelní lístek označoval za mírně pálivé, jsem tedy byla opravdu upřímně zvědavá. Nezklamaly. Křehké špenátové listy v kombinaci s uzenou chutí tofu a těstovinami, lehce promíchané se smetanou, aby se všechny ingredience propojily, určitě stojí za vyzkoušení. Červené tečky naznačovaly přítomnost chilli, jídlo ale pálilo opravdu jen malinko, téměř jsem to ani nevnímala. Jediné, co bych si snad odpustila, bylo pesto nakapané na okraji talíře a parmazán bych také dostala raději ve větších plátcích než nadrobno nastrouhaný. Ale to jsou maličkosti.

Maitrea 2

Pro Crème brûlée mám, přiznám se, slabost, takže na něm jsem si opravdu smlsla. Misku s vanilkovým krémem s krustičkou karamelizovaného hnědého cukru servírují ozdobenou lístky máty a jahodou.

Maitrea 3

Dezert jsme zapíjeli chutnou kávou. A ačkoliv se vrátilo babí léto, zahřívali jsme se zázvorovou limonádou, která na jazyku zanechává mírně pálivou chuť.

Jak je vidět, vegetariánská kuchyně v podání restaurace Maitrea se inspiruje v různých koutech světa. Doma, v Itálii, Francii, ale také v Mexiku. Na jídle bez masa si tu tedy mohou pochutnat lidé, kteří preferují různé kuchyně, a to i ti, kteří rádi sáhnou po nějakém ostřejším pokrmu.

Kdo je vegetarián?

Vegetarián je ten, kdo nekonzumuje některé z živočišných produktů, obecně ten, kdo nejí maso (včetně ryb či mořských plodů).

Vegan je ten, kdo ze svého jídelníčku vyloučil veškeré živočišné produkty, tedy také třeba mléčné produkty nebo vejce.

Vitarián je ten, kdo kombinuje veganství s konzumací syrové stravy (minimálně tepelně upravené stravy rostlinného původu).

Dále existuje mnoho specifických typů vegetariánského stravování a také různé způsoby částečného vegetariánství (semivegetari­ánství).

Zdroj: Wikipedie, heslo Vegetariánství

Podle principů Feng Shui

Interiér restaurace je zařízený podle principů Feng Shui. Feng Shui je tradiční čínská nauka, která se zabývá životem v harmonii s okolním prostředím. Silně se uplatňuje právě v zařizování interiérů. V restauraci Maitrea se nacházejí dvě fontánky, krb i zátiší s Buddhou. Je zařízená v přírodních barvách – v pískové, cihlové… Zhruba devadesátka míst k sezení je rozdělená do dvou pater, jednoho přízemního a jednoho podzemního. V obou prostorách je bar. Obsluha je poměrně rychlá a milá, host z její strany cítí zájem. Čtěte více na serveru Vitalia.cz: Trápí vás chronický problém? Vyzkoušejte čínskou medicínu

Content 22 tip novy

Anketa

Jakou preferujete kuchyni?

Restaurace Maitrea má otevřeno sedm dní v týdnu, ve všední dny od 11.30 do 23.30, o víkendu od 12 do 23.30 hodin. Mezi půl čtvrtou a pátou hodinou má teplá kuchyně v restauraci pauzu. Přes poledne je možné si objednat polední menu, které za 105 korun obsahuje polévku, hlavní jídlo a vodu.

Restaurace je celá nekuřácká a platit v ní lze jen v hotovosti, platební karty tu neakceptují. Než se sem host vydá na oběd nebo večeři, vyplatí se mu stůl rezervovat – může se totiž stát, že bude opravdu plno a byla by škoda odejít s nepořízenou. Místa se rezervují telefonicky. Pokoušet se u restaurace zaparkovat auto, není příliš dobrý nápad. Na obchodní schůzku se sem klidně dá zajít, protože výhodou této restaurace je poměrný klid.

Hodnocení

Restauraci Maitrea udělujeme pět Gurmánských hvězdiček za to, jak se snaží ukazovat, že vegetariánská kuchyně není fádní, ale naopak velmi chutná a kreativní. A že je to kuchyně, která může uspokojit i ten nejmlsnější jazyk.

Gurmán - hodnocení 5

Pět hvězdiček – maximální počet hvězdiček, který mohou hodnotitelé udělit. Vyjadřuje, že restauraci/kavárně nelze s ohledem na její kategorii nic zásadnějšího vytknout.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).