Hlavní navigace

Velkým farmám se razantně sníží dotace

20. 11. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropská komise (EK) dnes schválila revizi společné zemědělské politiky. Chce tak razantně snížit dotace velkým farmám a velkým zemědělským družstvům. Výdaje na společnou zemědělskou politiku dosahují 40 % celého rozpočtu EU. Tento krok se tak velmi výrazně dotkne ČR, neboť ta má největší koncentraci velkých zemědělských podniků v rámci celé EU. Škrty se mají nejvíce dotknout zemědělských podniků, které dosud dostávaly z unie více než 300 tis. eur ročně. Podle komisařky pro zemědělství Mariann Fischerové-Boelové by tak mohly tyto farmy přijít až o 45 % peněz z EU. Podniky s více než dvouset tisícovou dotací by přišly až o čtvrtinu a ty, které dostávají více než sto tisíc, až o desetinu.

Podle Boelové ovšem hrozí tendence velkých podniků se rozštěpit, aby o dotace nepřišly. Tomu se EK bude snažit zabránit, zatím ale není jasné jak.

Komise ale nenavrhuje pouze změny v dotační politice EU. Chce odstranit např. vazby mezi výší produkce a výší dotace, což v minulosti vedlo k velké nadprodukci, nebo zcela zbavit zemědělce povinnosti nechávat určitou část plochy ladem. Komise také hodlá zkoumat, zda jsou opodstatněné kvóty, intervenční nákupy a dotovaný vývoz.

Zhruba na začátku příštího roku by měla komise představit jednotlivé legislativní návrhy. Ty pak budou projednávat jednotlivé členské státy EU a Evropský parlament, což není nikdy jednoduché. Pokud však půjde všechno bez komplikací a hladce, konečný souhlas se změnami v zemědělství by mohl padnout podle ČTK do konce roku 2008.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).