Hlavní navigace

Většina firem netuší, jaké změny přinese nový občanský zákoník

26. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: http://www.isifa.com
70 % podnikatelů zatím nemá představu, jaké změny je čekají od 1. ledna, kdy by měl začít platit nový občanský zákoník. Mohou se kvůli tomu dostat do problémů.

Přes tři čtvrtiny firem se zatím vůbec nepřipravuje na změny, které od 1. ledna 2014 přinese nový občanský zákoníkzákon o obchodních korporacích. Zdůvodňují to tím, že půjde jen o malé změny, které jejich fungování příliš nezmění. 8 % dotázaných je dokonce toho názoru, že změny nepocítí vůbec. Právníci ale varují, že opak je pravdou. Řada podnikatelů vůbec netuší, že se jedná o největší změny za posledních 20 let, které významně ovlivní život firem. Neuvědomují si, jak velké změny v obchodní praxi nastanou, a obávám se, že na ně nebudou připraveni, domnívá se Pavel Dudák, partner advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners a vysvětluje si to mimo jiné také nedostatečnou a málo srozumitelnou informační kampaní ze strany státu.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Téměř 80 % společností si nemyslí, že by nové zákony jejich podnikání ovlivnily nějak zásadně. Jen 20 % očekává rozsáhlé změny. Téměř 40 % podnikatelů se domnívá, že se jich rekodifikace dotkne pouze okrajově a 4 % si myslí, že vůbec. Změna by mohla přinést potíž hlavně malým firmám, které nový občanský zákoník podceňují častěji. Velké společnosti se na nové zákony už dávno připravují. Podle jejich právníků nová úprava obchodní praxi ovlivní skutečně zásadně. Například se změní podmínky založení a celkového fungování společností i družstev. Firmy by měly změnit své zakladatelské listiny tak, aby byly v souladu s novou legislativou. Změní se také samotný proces uzavírání smluv. 

Zákony ale přinesou i spoustu příležitostí jak podnikání vylepšit. Podniky by měly být řízeny jednodušeji a flexibilněji. Důležité pro všechny malé a střední podniky bude to, že smluvní vztahy budou upraveny mnohem volněji. Přibude situací, které si strany mohou upravit dohodou a které zákon nebude řešit. Pokud na ně ale obchodní partneři zapomenou, mohou v praxi způsobit nepříjemné obtíže. Například se také zásadně rozšíří možnosti uzavírat smlouvy pouze ústní formou místo písemné, což může mít fatální důsledky a dopady. 

Zorientujte se ve změnách se serverem Podnikatel.cz. Veškeré důležité změny týkající se podnikatelů najdete zde

Třetina společností se už na novou situaci připravuje za pomoci právníků. Menší část pak změny nastudovává svépomocí. 28 % podniků ale stále vyčkává a chce se se změnami seznamovat postupně až ve chvíli, kdy začnou platit. Kdo nebude vědět jak, a nebude se novými pravidly řídit, vystavuje se riziku, že svým jednáním může způsobit společnosti škodu. Významně se změní také odpovědnost za nesprávná rozhodování manažerů. Ti by si proto měli přinejmenším zjistit, za co od nového roku odpovídají a za co nikoli, a jaké důsledky budou mít jejich nesprávná rozhodnutí, varuje před zbytečným otálením Pavel Dudák. Novými pravidly se bude řídit také střet zájmů a odměňování statutárních orgánů.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).