Hlavní navigace

Více podnikatelů chce příští rok exportovat

28. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Exportovat příští rok hodlá více firem než letos. Své zboží na zahraniční trhy plánuje uvést skoro polovina firem, které oslovila Hospodářská komora ČR svým průzkumem. Většina z nich má s vývozem nějaké zkušenosti, „zelenáči“ na zahraničních trzích budou jen 4 % z nich. Nejčastěji chtějí s exportem začít středně velké společnosti.

Důvody podnikatelů, kteří vyvážet příští rok nechtějí, bylo několik. Především se jedná firmy, které působí jen na regionální úrovni, či o společnosti, které nevyrábí exportovatelné komodity. Obavy z nadměrné administrativní zátěže, která by se pojila s exportem mají jen 2 % respondentů.

Průzkumu se celkem zúčastnilo 413 firem. Nejvíce zastoupenými byli živnostníci, či firmy s maximálně devíti zaměstnanci (36 %), poté firmy s 10 až 49 zaměstnanci (34 %), dále pak středně velké společnosti do 250 zaměstnanců (22 %) a podniky s více než 250 pracovníky ( 8 %). Třicet procent odpovědí přišlo ze zpracovatelského průmyslu, pětina z obchodu, sedmnáct procent ze stavebnictví a čtrnáct procent z oblasti služeb.

I přes nárůst podílu malých a středních firem na českém zahraničním obchodě v posledních letech platí, že se malé a střední podniky s velkými obtížněji prosazují na zahraničních trzích i na domácím trhu. Hlavní konkurenční nevýhodou malých a středních firem je bezesporu omezený přístup do odbytových a zásobovacích sítí velkých společností. Jelikož malé a střední podniky nebývají sdruženy do odbytových nebo prodejních uskupení, mají horší vyjednávací pozici ve vztahu k velkým nadnárodním společnostem, včetně společností provozujících maloobchodní sítě. Tyto řetězce pak dávají často přednost nákupům zboží od svých tradičních dodavatelů.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).