Hlavní navigace

Vláda hodlá omezit zdražení elektřiny od roku 2012

21. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vláda plánuje omezení zdražení elektřiny. Vynaložené náklady na provoz obnovitelných zdrojů by měly v příštím roce činit 11,7 miliardy ko­run. Elektřina pro domácnosti by tím měla v průměru zdražit v meziročním srovnání o 4,3 procenta, podnikatelům o 6,2 procenta. Vyplývá to z návrhu nařízení vlády ke stanovení prostředků pro podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Předkladatelem návrhu je ministerstvo průmyslu a obchodu. Jak aktuálně informovala ČTK, největší část dotací půjde právě na podporu fotovoltaiky.

Podle původních předpokladů měla elektřina v příštím roce zdražit více než letos. Domácnostem o šest procent, podnikatelům dokonce o osm procent. Toto zdražení bude omezeno díky opětovnému poskytnutí prostředků na obnovitelné zdroje. Vláda je získá díky 26procentní dani ze solárních elektráren, 32procentnímu zdanění bezplatných emisních povolenek a v neposlední řadě z poplatků za zábor půdy, na které solární elektrárny stojí.

Rozhodnutí o dotacích na obnovitelné zdroje by mělo podle ČTK vstoupit v platnost do konce října. Energetický regulační úřad následně do konce listopadu vydá rozhodnutí o cenách elektřiny na rok 2012. Po prudkém nárůstu fotovoltaiky v předchozích letech došlo v loňském roce k výraznému zpřísnění podmínek pro podnikání v tomto oboru. Jejich nárůst se však podle odborníků bude promítat do zdražení elektřiny ještě řadu let.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).