Hlavní navigace

Vláda rozhodla. Nejasný původ majetku budete muset prokázat

 Autor: isifa/MAFRA/Michal Šula, podle licence: Rights Managed
Do hry se dostává další páka, která má bránit daňovým únikům. Vláda schválila prokazování původu majetku, který má hodnotu nad sedm milionů korun.
Jana Knížková 18. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Majetek, který nemá jasný původ a jehož hodnota je vyšší než sedm milionu korun, bude nutné prokázat. Vláda právě dnes schválila návrh zákona o prokazování majetku. 

Čtěte také: 100 tisíc korun jako pokuta pro podnikatele, kteří nebudou spolupracovat s ČSÚ

Ptejte se odborníka v poradně Daňová poradna 1
Ing. Jan Molín Ph.D.
daňový a účetní poradce
Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/MAFRA/Michal Šula, podle licence: Rights Managed

Vláda rozhodla. Nejasný původ majetku budete muset prokázat.

Finanční správě se tak nově dostane možnosti analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Podnět k prokázání původu přijde právě z její strany. Návrh ještě musí schválit parlament a podepsat prezident. Pokud se tak stane, norma by měla platit od roku 2016.

Vláda schválením zákona o prokazování původu majetku plní jeden ze svých klíčových závazků. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších kroků v boji proti daňovým únikům a daňovým podvodníkům za poslední roky, uvedl pro Českou tiskovou kancelář premiér Bohuslav Sobotka.

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Ruku v ruce s tímto návrhem zákona jde také změna zákona o dani z příjmů a stejně tak se změní i trestní zákon. Návrh mluví o zvýšení sazby za trestný čin porušení povinnosti podat pravdivé prohlášení o majetku, který je součástí exekučního řízení. A to z jednoho na tři roky, plus peněžitý trest.

Nové možnosti Finanční správy ČR

Finanční správa bude zjišťovat celkový majetek včetně případných dluhů. Bude zkoumat celkový příjem, tedy zdanitelný, osvobozený od daně i nepodléhající dani. Následně porovná nárůst jmění a příjmů. Majetek, jehož hodnota nebude korespondovat s příjmy, bude zdaněn. A to v případě, že poplatník nevysvětlí původ příjmů a především jejich zdanění. 

Zjišťovat původ majetku bude moci Finanční správa ČR i dále do minulosti. Daň ovšem může vyměřit podle zákona jen tři roky zpětně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).