Hlavní navigace

PwC: Vlády musejí včas odejít z podniků, kterým pomohly v období hospodářské krize

27. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vlády, které pomohly podnikům v době hospodářské krize, by měly začít přemýšlet o odchodu. Podniky se musejí postavit na vlastní nohy, vlády jim brzdí v růstu. Takové jsou výsledky studie Pricewaterhou­seCoopers. Z té dále vyplývá, že vedoucí představitelé společností očekávají aktivní vedení, lepší spolupráci se soukromým sektorem a kvalitnější regulaci, což považují za nezbytnou podmínku pro lepší fungování globální ekonomiky. Výzkum vychází z výsledků prestižního celosvětového výzkumu názorů generálních ředitelů doplněného o zkušenosti a postřehy významných vládních činitelů.

Podle výzkumu většina generálních ředitelů pociťuje na jedné straně regulaci jako celkově přílišnou, na straně druhé v mnoha oblastech jako nedostatečnou, především v oblasti finančních trhů. Ozývá se proto volání po „chytré” regulaci, která bude efektivně působit v potřebných oblastech, ale nebude zbytečně zatěžovat, řekl Jiří Halouzka, vedoucí partner Pricewaterhou­seCoopers pro veřejný sektor.

Podle něj dnešní ekonomická jasně ukazuje celosvětovou propojenost ekonomik. Ze strany šéfů společností se rovněž ozývá volání po velké koordinaci mezi vládami v oblasti stanovování regulace. Problém, který přišel odjinud, nelze vyřešit sebelepší regulací na lokální úrovni. Nastává tedy po globalizaci ekonomiky rovněž globalizace vlád?, dodal Jiří Halouzka.

Průzkum s názvem Vlády a světové podnikatelské špičky: Jan nastartovat růst? vychází ze 45minutových telefonických rozhovorů s vybranými představiteli vládních organizací na nadnárodní, národní a regionální úrovni. Výsledky tohoto kvalitativního průzkumu doplnily kvantitativní průzkum zahrnující rozhovory s 1124 generálními řediteli v 50 zemích v posledním čtvrtletí roku 2008.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).