Hlavní navigace

Vypněte a odleťte k moři, zájezdy budou opět historicky nejlevnější

10. 6. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Ceny zahraničních zájezdů padají. Němci a Britové omezují svou turistiku a cílové destinace tak zlevňují. Letecký zájezd all inclusive lze tak pořídit již od 7 tisíc korun včetně všech poplatků.

Češi si ani letos neodpustí letní dovolenou. I když kvůli dozvukům finanční krize a plánovaným úsporným opatřením nové vlády se zvýší procento těch, kteří stráví své volné dny v tuzemsku, stále velký podíl českých turistů odcestuje i za hranice Česka. A ceny zájezdů tomu nahrávají. Cestovky lákají na příznivé ceny především last minute zájezdů, u nichž si mohou klienti dopřát luxus za příznivé ceny. Nahrává tomu snížení cen dodavatelů, kteří reagují na stále se snižující poptávku především britských a německých turistů. Vliv na to má také celková finanční nálada v Evropě, kdy kvůli řecké krizi mnohé státy přistoupily k razantním škrtům ve snaze vylepšit své deficitní hospodaření.

Jaké destinace budou letos v hledáčku Čechů?

Češi jsou v období letních dovolených spíše konzervativní. Vyhledávají své tradiční destinace, shodují se cestovní kanceláře. Předpokládáme, že přibližně polovinu svých zahraničních dovolených stráví letos Češi pouze ve třech zemích a to v Chorvatsku, na Slovensku a Itálii, řekl business serveru Podnikatel.cz Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Jeho slova potvrzuje i Tomáš Brejcha, mluvčí cestovní kancelář Čedok, který zároveň přidává, že velkému zájmu se těší také Turecko a Bulharsko. Trochu ve stínu zůstávají dříve oblíbené destinace jako je Tunisko a Egypt. U mladší generace je ale stále oblíbenější aktivní dovolená a tomu odpovídá i zájem o Skandinávii, hory v Rumunsku a Bulharsku nebo cestování lodí po kanálech v Nizozemí a na Britských ostrovech, doplnil Jan PapežAsociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR).

I přesto do zahraničí vyjede na svou dovolenou o desítky procent Čechů méně. Podle cestovních kanceláří to souvisí nejen s dopadem finanční krize, ale také se strachem ze ztráty zaměstnání. A to především ve státní správě, kde se celá řada lidí musí obávat o svou práci a v takovém případě raději zůstane doma a peníze si nechá jako rezervu do budoucnosti, připomíná chystané škrty ze strany rodící se nové vlády Jan Papež. Ten odhaduje letošní propad o 10 až 15 procent. My odhadujeme propad trhu až o 20 %. V případě Čedoku očekáváme stagnaci, doplnil za Čedok Tomáš Brejcha. Čtěte více: Podnikání v cestovním ruchu: Ne vždy je třeba vzdělání a praxe

Češi tak stále více dávají přednost dovoleným v tuzemsku, z čehož mohou těžit především místní podnikatelé. Radovat se z vyššího příjmu budou moci i podnikatelé v oblasti cestovního ruchu na Slovensku. To bude letos také jedním z hlavním cílů cest českých turistů. Nabízí totiž pro Čechy ideální ceny ve spojitosti s kvalitou, na kterou jsou tuzemští turisté zvyklí. Slovensko si začalo uvědomovat, jak moc jsou čeští klienti pro turistiku na Slovensku významní a vychází našim turistům více vstříc, upozornil Jan Papež z ACK ČR.

Rodiny s dětmi ale Slovensko letos upozadí. Pro ně zůstává prioritou moře, které naši sousedé stejně jako my nabídnout nemohou. V této souvislosti očekáváme, že se letos masivně zvýší počet zájezdů do Chorvatska a Itálie, kam Češi vycestují vlastním autem, upozorňuje pro server Podnikatel.cz Jaromír Beránek, analytik cestovních ruchu společnosti Mag Consulting.

Pojedete letos na dovolenou k moři?

Zájezdy last minute jsou levnější než vloni, zlevňují až o 30 %

Češi, kteří si i letos budou chtít dopřát dovolenou u moře se vším komfortem, by měli zbystřit. Ceny zahraničních zájezdů budou opět historicky nejlevnější. Už vloni nabízely cestovky zájezdy v cenové relaci, která předčila očekávání, a ani letos nebude tomu jinak. Ceny last minute zájezdů budou levnější až o 30 % oproti katalogovým cenám, což je sleva o 5 až 10 procent vyšší, než tomu bylo v předchozím roce. Velmi nízké ceny lze ještě předpokládat u Řecka, kde se nedávno kvůli místní krizové situaci sešli hoteliéři, kteří se domluvili na snížení celkových cen až o 20 procent a zavedení zvýhodněných balíčků. V konečném důsledku můžeme právě u této destinace očekávat výrazný pokles cen, upřesnil Jaromír Beránek. Čtěte více: Jak si vyvětrat hlavu na moři

To potvrdil i Tomio Okamura z AČCKA, který uvedl konkrétní případ, kdy pobyt v Řecku se stravou all inclusive, letecky a na 7 nocí lze nyní pořídit již od 7 tisíc korun na osobu včetně všech poplatků. Podrobnou cenovou relaci přidává i Tomáš Brejcha, mluvčí Čedoku: Nabízíme zájezd all inclusive do Řecka již za 7990 korun. Čtěte více: Cestovky ukazují prstem na letecké společnosti, stále neuvádějí plné ceny letenek

Tip: Jaké jsou nejlepší italské pláže

Východní pobřeží (Jadranské pobřeží):

  • Palmová riviéra – pláže v Grottammare a San Benedettu
  • pláže na poloostrově Conero 
  • oblast Apulie pláže na poloostrově Gargáno u města Vieste
Západní pobřeží:
  • pláže na ostorvě Sardínie
  • ostrov ISCHIA – pláž San Montano, pláž Cava dell'Isola
Jižní Itálie
  • Kalábrie – pláže u Capo Vaticano s výhledem na Stromboli, nedaleko historického města Tropea
  • pláže na Ligurské riviéře – např. Ventimiglia – pláž Balzi Rossi

Zdroj: AČCKA

V případě zájezdů all inclusive, letecky a na 7 nocí lze podle AČCKA pořídit ještě zájezd do Španělska od 8 tisíc korun a do Turecka od 9 tisíc korun. Levnou dovolenou si Češi mohou koupit také do Maďarska autobusem nebo do Chorvatska či Itálie vlastní dopravou. Týden vlastním autem v Chorvatsku vychází v apartmánu přibližně na 3000 korun na osobu, autobusem poznávací zájezd Paříž cca 5000 korun na osobu, týden letecky v Řecku od 6000 tisíc korun na osobu, řekl serveru Podnikatel.cz Tomio Okamura.

Ten zároveň doplnil, že ze 4,5 milionu zahraničních dovolených bylo vloni realizováno 2,1 milionu formou koupě zájezdu s cestovní kanceláří. A tento počet podle Jaromíra Beránka z Mag Consulting letos poklesne: Osobně očekávám, že letos bude realizováno prostřednictvím cestovních kanceláří kolem 1,9 milionu zájezdů. S poklesem i přes příznivé ceny počítat musíme, uzavřel Beránek.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).