Hlavní navigace

Vyřiďte daně z pohodlí domova, bankovní identitu nabízí už 5 bank

22. 3. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Počet bank, které svým zákazníkům umožňují si zřídit bankovní identitu, se rozrostl již na 5.

Skrze bankovní identitu se lze například přihlásit do online finančního úřadu Moje daně. Daňové přiznání tak můžete podat z pohodlí domova, přestože nedisponujete datovou schránkou či elektronickým podpisem.

Klienti 5 bank už mají možnost bankovní identity

Už 5 bank nabízí svým klientům možnost zřídit si bankovní identitu a při využívání služeb eGovernmentu tak prokazovat svoji digitální identitu prostřednictvím té bankovní, tedy se přihlašovat stejným způsobem jako do internetového bankovnictví. K České spořitelně a ČSOB přibyly v posledních dnech také Airbank, Moneta a Komerční banka.

Bankovní identita umožňuje také elektronicky podepisovat dokumenty, automaticky předvyplňovat formuláře či se hlásit jedním přístupem do aplikací poskytujících e-služby. Bankovní identitu lze nově využít například i pro přihlášení do online finančního úřadu Moje daně a podat tak daňové přiznání z pohodlí domova bez nutnosti návštěvy úřadu.

Bankovní identita je obecně u bank dostupná těm, kteří v minulosti navštívili pobočku a ověřili si v ní totožnost, například při založení účtu. Samotné zřízení bankovní identity lze snadno udělat v internetovém bankovnictví.

Do portálu Moje daně se dá také přihlásit pomocí elektronického občanského průkazu s čipem, službou MojeID či datovou schránkou. Pokud uživatel nevybere ani jednu z možností, může si nechat vygenerovat osobní přístupové údaje přímo od finančního úřadu, které si ale musí osobně vyzvednout na úřadě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).