Hlavní navigace

Výroba a prodej šperků. 3 možné způsoby a s tím různé daňové dopady

30. 1. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Na prodej a výrobu šperků je možné nahlížet třemi možnými způsoby. Každý z nich ale přináší jiné daňové dopady. Vysvětluje daňový poradce.

Následující téma je zpracováno odborným poradcem, který poskytuje své služby v rámci poraden na serveru Podnikatel.cz. Potřebujete také poradit? Položte nový dotaz

Ráda bych začala prodávat ručně vyráběné šperky. Jak na činnost pohlížet z hlediska živnosti? Při výpočtu daně do přiznání bych ráda využila paušál. Stačí tedy, když budu vést pouze příjmy?

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, daňový poradce a člen Prezidia Komory daňových poradců České republiky.

 

Tři možné způsoby, různé daňové dopady

Na tuto činnost lze pohlížet vícero způsoby, které mají ovšem i různé daňové dopady:

1) Na začátku činnosti, kdy nemusí být úplně jasné, jak dlouho ji budete provozovat, a jestli naplní znaky „soustavnosti“, lze uvažovat variantu, že jde o PŘÍLEŽITOSTNOU ČINNOST, která není podnikáním. Příjmy z takové činnosti do 30 000 Kč/rok jsou osvobozeny dle § 10 odst. 3 písm. a) zákona o daních z příjmů. Tyto příjmy se neuvádějí do daňového přiznání a nemusí se nikam oznamovat. Neplatí se z nich pojistné.

2) Můžete prodávat šperky, které jsou originálním uměleckým dílem, resp. budete svou činnost považovat za nezávislé povolání (umělec). Potom jsme z hlediska daně z příjmů v § 7 odst. 2, na činnost nepotřebujete živnostenské oprávnění, od příjmů můžete odečítat skutečné nebo paušální výdaje. Paušální výdaje jsou ve výši 40 % příjmů. Z hlediska sociálního a zdravotního pojištění bude obdobný postup jako ve variantě 3.

3) Požádáte o živnostenské oprávnění – VOLNÁ ŽIVNOST „Výroba školních a kancelářských potřeb, kromě výrobků z papíru, výroba bižuterie, kartáčnického a konfekčního zboží, deštníků, upomínkových předmětů“. Seznam volných živností.

Potom budete dosahovat příjmy ze živnosti spadající do § 7 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů. Opět můžete uplatňovat skutečné či paušální výdaje. Tato varianta je v případě uplatňování paušálních výdajů výhodnější, neboť jsou stanoveny na 60 % z hodnoty příjmů. 

Z hlediska sociálního pojištění budete osoba samostatně výdělečně činná, kromě daně z příjmů musíte platit i pojistné. Rovněž budete platit zdravotní pojištění své zdravotní pojišťovně. Ohledně zdravotního i sociálního pojištění jsou ovšem podstatné další okolnosti, zejména souběhy se zaměstnáním, pobíráním rodičovského příspěvku, péčí o děti, pobíráním starobního důchodu atd. Nelze tedy říct, jak to bude přesně ve Vašem případě. Každopádně budete kromě daňového přiznání podávat i Přehledy správě sociálního zabezpečení a Vaší zdravotní pojišťovně.

V případě uplatňování paušálních výdajů nevedete „daňovou evidenci“ ve smyslu § 7b zákona o daních z příjmů. Skutečně stačí vést pouze seznam příjmů – nejlépe doložený bankovními výpisy a příjmovými pokladními doklady.

Autor článku

Daňový poradce a člen Prezidia Komory daňových poradců České republiky. Sledujte Jana na Twitteru @janmolincz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).