Hlavní navigace

Výše důchodů nebo délka jeho pobírání. I to prozradí portál Otevřená data ČSSZ

3. 11. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Údaje týkající se důchodů jsou teď k dispozici ke stažení zdarma. Najdete je na novém portálu Otevřená data České správy sociálního zabezpečení.

K dispozici snadno a přehledně nabízí nový portál ČSSZ statistické údaje týkající se oblasti důchodového pojištění. Vztahují se k rokům 2008 – 2014. Portál má název Otevřená data České správy sociálního zabezpečení a v současné době se skládá z 18 datových sad, do budoucna jich bude mnohem více:

Počet zveřejněných datových sad bude ČSSZ postupně rozšiřovat, plánuje se také doplnění vizualizace jejich obsahu, uvádí tisková zpráva České správy sociálního zabezpečení.

Aktuální data informují například o počtu nově přiznaných důchodů v České republice dle měsíční výše důchodu nebo například o počtu vyplacených důchodů v České republice dle věkové kategorie. Zájemce se také dozví, jaká je průměrná délka pobírání starobního důchodu.

Psali jsme dříve: ČSSZ nově nabízí údaje o dobách pojištění online

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Portál Otevřená data ČSSZ nabízí informace týkající se důchodového pojištění. 

V případě, že bude mít uživatel k jednotlivým datům dotaz, je možné jej podat v jazyce SPARQL. K dispozici je připravený formulář dostupný na adrese https://data.cssz.cz/sparql-query-editor.

Čtěte také: Stále více Čechů nemá nárok na důchod, neohlídali si dobu svého pojištění

Data týkající se důchodů, která jsou nově k dispozici od pondělí 2. listopadu 2015, jsou uživatelům poskytována zdarma, stáhnout si je mohou ve formátu RDF. Tento formát je určen pro publikaci dat v prostředí webu a umožňuje snadno propojovat data z různých zdrojů, uvádí dále tisková zpráva. V případě, že budou data využita v běžných kancelářských aplikacích, je možné je získat také ve formátu CSV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).