Hlavní navigace

Podle výzkumu se většina akademických pracovníků domnívá, že vysokým školám chybí fiance ze soukromého sektoru

Sdílet

Více jak 73 procent akademických pracovníků se domnívá, že ve vysokém školství chybí finanční prostředky ze soukromého sektoru, z podniků a firem. Vyplývá to z Výzkumu akademických pracovníků vysokých škol, který proběhl v květnu a červnu letošního roku v rámci Individuálního Projektu národního Reforma terciárního vzdělávání (IPn RTV) financovaného z Operačního programu Evropského sociálního fondu Vzdělání pro konkurenceschop­nost. Výzkum zjišťoval názory všech akademických pracovníků na současný stav českého školství a na možnosti řešení hlavních problémů, se kterými se vysoké školy potýkají (z oslovených 25 660 respondentů se online výzkumu aktivně účastnilo 6339 z nich).

Na otázku, jestli je na vysokých školách problémem nedostatek financí ze soukromého sektoru, odpovědělo 25 procent respondentů, že jde o zásadní problém. 47 procent respondentů se domnívá, že jde o docela velký problém. 26 procent si myslí, že o velký problém nejde. Pouze dvě procenta respondentů to za žádný problém nepovažují.

Na fakultách a katedrách je mnoho pedagogù, kteří získali sporé poznatky o podnikání v minulém režimu a od té doby v praxi nebyli a neznají její skutečné požadavky. Mnozí z nich setrvávají v myšlenkových schematech minulého století a zcela jiné ekonomiky a pouze oprášili tyto zásady novými přístupy tržní ekonomiky, komentoval situaci na fakultách ekonomického zaměření jeden z respondentů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).