Hlavní navigace

Vyšší cena za cigarety, než je na krabičce. A jiné prohřešky prodejců tabáku

27. 7. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

(FOTOGALERIE) Inspektoři zamířili kontroly mezi prodejce tabákových výrobků. Neobstála téměř polovina kontrolovaných. V čem chybují?

Z 1089 kontrol mezi prodejci tabákových výrobků, při nichž se sleduje dodržování předpisů, které upravují nabídku, prodej a skladování, neprošlo 512 případů, tedy 47 procent. Uloženo bylo 489 pokut v celkové výši 2 860 700 korun, říká mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. Nejhůře si vedli prodejci z Prahy a Středočeského kraje.

V čem se nejčastěji chybuje

Prodejci porušují zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních ve vztahu k nabídce a prodeji tabákových výrobků. Velmi častým nešvarem je účtování vyšší ceny, než je cena uvedená na tabákové nálepce na krabičce či jiném obalu. Nedostatky se také týkaly přeceňování tabákových výrobků a na trhu se paralelně vyskytovaly totožné tabákové výrobky v různých cenových relacích. Došlo také k porušení povinnosti prodávat cigarety v neporušeném jednotkovém balení.

Odpudivé opatření jako prevence

Na konci května tohoto roku se na krabičkách cigaret musí kromě varovného textu objevit informace o odvykání kouření a také obrázek, který má kuřáky “zastrašit”.

Jde nám především o větší informovanost lidí o škodlivých účincích kouření. Pomohou tomu i nová varování na cigaretách, kdy pětašedesát procent přední a zadní strany krabičky bude obsahovat zdravotní varování před škodlivostí kouření, uvedl už dříve ministr zemědělství Marian Jurečka.

Obrázků, které jsou určeny na krabičky cigaret, je 24 a jsou rozdělené do tří souborů. Každý z nich se bude využívat pro jeden rok. Více čtěte v článku na sesterském serveru Vitalia.cz: 42 obrázků, které budou na krabičkách cigaret. Mají varovat před kouřením

Prohlédněte si obrázky, po kterých vás chuť na cigaretu přejde: 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).