Hlavní navigace

Vyšší sazba DPH v telekomunikacích: T-Mobile ji bere na sebe, Vodafone přenáší na zákazníky

21. 12. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nový rok přináší i změnu v sazbách DPH u telekomunikačních služeb. Jak upozorňuje server Lupa.cz, vyšší sazba DPH (20 %) se do služeb operátorů promítne různě. Někteří operátoři toto zvýšení vezmou na sebe a koncovou cenu včetně DPH nezmění, alespoň u služeb pro domácnosti. Jiní zvolili přesně opačný přístup a zvýšení přenesou na zákazníky. Čtěte více: Zákony 2010: S novým rokem přicházejí daňové změny

Příznivou zprávu přinesl server Lupa.cz pro koncové zákazníky T-Mobile. U služeb pro domácnosti se operátor rozhodl vzít vyšší sazbu DPH na sebe. Tedy fakticky snížit své ceny bez DPH, tak aby i při procentním zvýšení sazby DPH byla výsledná koncová cena (včetně DPH) stále stejná, píše Lupa.cz.

Vodafone své zákazníky nepotěší. Vyšší sazbu DPH nechá v plné míře dopadnout na své zákazníky.

Telefónica O2 hovoří kolem vyšší sazby DPH o individuálním přístupu k cenám. Tato změna bude částečně promítnuta do cen našich služeb. Nedojde však k paušálnímu navýšení cen, naopak, ke každé službě přistupujeme individuálně a mnoho cen se nijak nezmění, uvedla Telefónica ve svém prohlášení pro veřejnost.

Nejmladší z operátorů U:fon sice přebírá vyšší DPH na sebe, symbolicky však pouze na jeden měsíc, poté nechá zaplatit vyšší sazbu DPH koncovým zákazníkům.

školení účto leden 23 Kučerová

Své ceny upraví i kromě mobilních také kabeloví operátoři. Ti dva největší se postavili k novým sazbám DPH také různě. UPC „podrží“ cenu bez DPH, takže změna v sazbě DPH se přenese na koncové zákazníky. Naproti tomu Rio Media „podrží“ ceny včetně DPH, a změny v sazbě tak „vezme na sebe“, alespoň pro své rezidenční zákazníky, doplnil server Lupa.cz. Čtěte více na Lupa.cz: Změny DPH k 1.1.2010: jak zareagují operátoři?

Změna sazeb DPH souvisí s úsporným vládním balíčkem, který prostřednictvím zákona č. 362/2009 Sb. (o „změně zákonů v souvislosti s návrhem zákona o státním rozpočtu“) vložil do zákona č. 235/2004 Sb. (o dani z přidané hodnoty) vsuvku, pomocí které dochází ke zvýšení snížené sazby z dosavadních 9 na 10 procent, a základní sazby z 19 na 20 procent. Čtěte více: Aleš Michl: Janotův úsporný balíček není vůbec úsporný

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).