Hlavní navigace

Vyšší věk a zkušenosti jsou zase trendy. Firmy to oceňují i finančně

29. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Nejvyšší nárůst platů proti loňsku zaznamenali zaměstnanci mezi 45 a 54 lety. Vyšší věk a zkušenosti se zase konečně stávají výhodou.

Doby, kdy firmy upřednostňovaly mladé zaměstnance, jsou pryč. Čerství absolventi škol nejsou příliš zkušení a navíc mají přeprštěné mzdové požadavky. Pokud se projeví jako schopní pracovníci, peníze si určitě zaslouží. V mnoha případech tomu tak ale není. I to je důvodem toho, že v uplynulém roce platy zaměstnanců do 24 let většinou klesaly. A to poměrně výrazně. Mladí zaměstnanci v průměru přišli o 1500 korun měsíčně. Nejmladší zaměstnanci ve věkové skupině od 17 do 24 let dnes v průměru berou 18 500 korun měsíčně, zatímco minulý rok to bylo přes 20 000 korun. Vyplývá to z aktuální analýzy služby Platy.cz.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Pro zaměstnavatele začínají hrát důležitější roli zkušenosti. A oceňují to i finančně. Mládí vpřed ano, ale jen když něco umí. 

Koho si firmy naopak začínají více cenit, to jsou zkušení pracovníci spadající do věkové skupiny 45 až 54 let. V této kategorii se za poslední rok průměrný plat zvýšil o přibližně 1000 korun, což jsou čtyři procenta. Aktuální meziroční inflace přitom činí 0,1 %. V této věkové kategorii se proto jedná o růst reálných platů. Průměrný plat lií kolem padesátky lehce převyšuje 25 000 korun měsíčně. Přestože slýcháme, že finanční krize končí a situace se zlepšuje, obecně platy spíše stagnují. Je ale zřetelné, že firmy oceňují praktické zkušenosti. To je další argument pro studenty, aby se pokoušeli získávat praxi již během studií, i když mnohdy je obtížné ji najít právě ve svém studijním oboru, komentuje situaci Zdeněk Němec, business analytik služby Platy.cz.

Nejvyšší průměrné platy, 27 500 korun, ale stále mají mladší zaměstnanci, konkrétně čtyřicátníci. Tato věková kategorie vystřídala na čele zaměstnance v kristových letech (25–34 let), kteří až doposud tabulky vedli a momentálně berou v průměru 26 800 korun.

Zdroj: Platy.cz

Zdroj: Platy.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).