Hlavní navigace

Z diskuze: Vše kolem automobilů a podnikání

23. 7. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
V platnosti je už zákon, který zkracuje dobu odpisování majetku v první a druhé odpisové skupině. Norma má pomoci podnikatelům při pořizování například nových automobilů. Právě těm je věnován prázdninový díl seriálu Z diskuze.

Zálohy na daň silniční?

Chtěla bych se zeptat, jak se řeší zálohy a samotná daň na silniční daň? Když vozidlo má slevu 40 % třeba do března, a pak 25 % do konce roku? Při zálohách tohle beru v potaz a na konci roku pak vezmu jen tu 25% slevu?

Odpověděl/a: xxx (neregistrovaný)

Silniční daň počítáte za každý měsíc. První záloha se platí za první čtvrtletí roku a ve vašem případě spočítáte: roční sazba / 12 * 3 * 0.4. Za další čtvrtletí bude počítat obdobně (s jinou slevou . Poslední záloha splatná v prosinci je za dva předcházející měsíce. Zúčtování silniční daně bude mít shodný výpočet.

Máte jiný názor? Reagujte...

DPH u ojetých aut

Jsem plátce DPH, nakoupil jsem ojeté auto s nulovou sazbou DPH a prodal dalšímu zákazníkovi taktéž s nulovou sazbou jako ojeté auto. Po podání přiznání k DPH za 1.Q a kontrole FÚ mi bylo sděleno, že hodnota automobilu při prodeji musí být přesunuta z řádku 50 (osvobozená plnění bez nároku na odpočet) do řádku 25 (ostatní uskutečněná plnění s nárokem na odpočet daně). Jde jim o rozdíl v nákupní a prodejní ceně (můj zisk), který prý musím zdanit DPH 19%. Vše jsem konzultoval s účetní, která říká, že se s něčím takovým setkala poprvé. Kde je tedy pravda?

Odpověděl/a: Pavel Říha

Hlavně vám někdo prodal auto s DPH, jenom jste si to DPH nemohl uplatnit. Když prodáváte něco, co na co jste si neuplatnil nárok na odpočet a máte z toho zisk, tak ten zisk je základ pro DPH (počítáno koeficientem). Tj., pokud máte zisk 119 000 Kč, tak 19 000 musíte odvést státu na DPH.

Máte jiný názor? Reagujte...

Platnost zákona o odpočtu DPH při nákupu aut

Rád bych věděl, zda již je v platnosti zákon o odpočtu DPH na nové automobily a zdali odpočet DPH může uplatnit i podnikatel, neplátce DPH.

Odpověděl/a: Vašek K.

Neplátce si DPH nárokovat nemůže, v tom je podstata věci.

Máte jiný názor? Reagujte...

Daňové náklady PHM u vozidla z SK

Česká pobočka – s.r.o. má matku na Slovensku. Česká s.r.o. si půjčila užitkové auto ze Slovenska – slovenské SPZ, na Slovensku platí silniční daň, pojištění. Je možné na slovenské auto dávat doklady za úhradu PHM v ČR do nákladů? Lze to ošetřit třeba smlouvou o zapůjčení vozidla? Co potom silniční daň v ČR?

Odpověděl/a: Pavel Říha

Smlouva o půjčce (nebo výpůjčce) musí být samozřejmostí. Silniční daň v ČR se neplatí, vozidlo není registrováno v ČR. Náklady si samozřejmě můžete uplatnit. Silniční daň na Slovensku asi platit budete, jeho vlastníkem i provozovatelem je slovenská právnická osoba.

Máte jiný názor? Reagujte...

Auto s mřížkou po novele DPH

V roce 2008 jsme koupili auto s mřížkou a uplatnili nárok na odpočet. Po 1.4.2009, po novele zákona, bychom chtěli mřížku odstranit, ale nevíme, zda budeme muset nárokovanou DPH vrátit?

Odpověděl/a: slepice (neregistrovaný)

Mřížku můžete zrušit, o nárok nepřijdete.

Máte jiný názor? Reagujte...

Odpisy nákladního automobilu

V roce 2002 byl zakoupen nákladní automobil a byl odepisován. V roce 2003 odpis neuplatněn, v roce 2004 uplatněn, v roce 2005 a 2006 neuplatněn, v roce 2007 uplatněn. Dá se odepsat i za rok 2008, když by vlastně doba odepisování původně skončila v roce 2007, když by byly odpisy prováděny pravidelně každý rok?

Odpověděl/a: Pavel Říha

Ano, dá. Doba odepisování je počet let, ve kterých byl uplatněn odpis.

Máte jiný názor? Reagujte...

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).