Hlavní navigace

Z diskuze: Vše o fakturách a fakturaci

16. 9. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Existují dvě možnosti, jak stanovovat sankce u faktur, které odběratel nezaplatil v termínu. Poradili naši čtenáři méně zkušeným podnikatelům v diskuzích. Vybrali jsme i další základní témata týkající se faktur.

Jakou adresu uvádět na faktuře?

Jsem FO – podnikatel. V živnostenském rejstříku mám uvedeno bydliště dle trvalého bydliště a místo podnikání dle místa kde podnikám, mám kancelář a žiji na dvou odlišných adresách. Jakou adresu mám uvádět na fakturu, tak aby mě to finanční úřad nenapadl?

Odpověděl/a: Pavel Říha

Adresu místa podnikání zapsaného v živnostenském rejstříku.

Máte jiný názor? Reagujte...

Fakturace jiným jménem

Mám stavební a projekční firmu (fyzická osoba). Uvažuji o výstavbě rodinného domu, kde budu figurovat jako jeden ze dvou stavebníků. Mohu vystavovat faktury za svou prováděcí firmu na akce spojené s uvažovanou stavbou (projektová dokumentace a vlastní stavba)?

Odpověděl/a: Pavel Říha

Pokud myslíte to, že vy budete vystavovat faktury za spolupracující firmu, tak můžete. Ovšem musíte mít k tomu plnou moc a hlavně musíte všechny doklady předat firmě za kterou fakturujete a rovněž osobám, kterým fakturujete.

Máte jiný názor? Reagujte...

Faktura pro příležitostnou činnost?

Zajímalo by mě, zda mohu pro příležitostnou činnost vystavit fakturu. Odběratel (plátce) to po mně vyžaduje. Nejsem živnostník, pouze zaměstnanec. Pokud na konci roku tuto činnost neuvedu do daňového přiznání, nebude problém u finančního úřadu?

Odpověděl/a: Pavel Říha

Pokud se jedná o nahodilý příjem, pak se většinou vše uzavírá smluvně a případně se vystavuje vyúčtování za práci. Faktura je pro živnostenský úřad moc okaté, aby se nezačali shánět po neoprávněném podnikání. A jinak pokud ten příjem bude mít váš odběratel v účetnictví a vy to nezdaníte, tak si můžete krásně koledovat o návštěvu finančního úřadu a doměření daně.

Máte jiný názor? Reagujte...

Jaké jsou úroky z prodlení u faktur?

Rád bych se zeptal na „obvyklé“ úročení dlužné částky u faktur po splatnosti. Jaká je praxe? Stačí uvést na faktuře větu typu: Při opožděné úhradě účtujeme úrok xx % za každý den prodlení po splatnosti? Jaký úrok doporučujete?

Odpověděl/a: Standa (neregistrovaný)

Ne, na fakturu si tuto větu napsat nemůžete (tedy můžete, ale bude vám k ničemu). Smluvní úrok z prodlení (případně pokuta) se musí sjednat smluvně. Pokud se nesjedná, řídíme se nařízením vlády, podle kterého je úrok z prodlení 7 % + repo sazba.

Máte jiný názor? Reagujte...

Prodej zboží na Slovensko

Vedu daňovou evidenci a ráda bych prodávala přes e-shop zboží i na Slovensko, účet na Slovensku již mám. Chtěla bych se zeptat, jak postupovat při vystavování faktur, v jaké měně je musím vystavit a jak zaúčtovat, případně jaký kurz použít. Ráda bych co nejjednodušší postup.

CHP22 temata2

Odpověděl/a: Pavel Říha

Pokud nejste plátcem DPH, faktura nesmí obsahovat nic, co se týče daňového dokladu, tj. nesmí tam být DIČ, datum uskutečnění zdanitelného plnění a pro jistotu bych tam napsal „nejsme plátci DPH“. Co se týká měny, to je na dohodě s kupujícím. Každopádně pokud to bude v CZK, tak u vás nikdo kupovat nebude, pokud v EUR, tak na to musíte mít účet.

Máte jiný názor? Reagujte...
Redakce Podnikatel.cz by ráda poděkovala panu Pavlu Říhovi za jeho velkou aktivitu, kterou projevuje v našich diskuzích. Děkujeme i ostatním našim čtenářům, kteří se snaží poradit méně zkušeným a začínajícím podnikatelům.

Pozn. Texty byly redakčně upraveny.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).