Hlavní navigace

Za švarcsystém mohou i veřejné soutěže, říká šéf Hospodářské komory Dlouhý

25. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Martin Gross, podle licence: Rights Managed
Proti švarcsystému se musí bojovat, zavádět přísné tresty bychom však neměli. Zákony totiž podle Vladimíra Dlouhého švarcsystému i tak trochu napomáhají.

Vláda si chce opět došlápnout na švarcsystém. Potom, co stopla tvrdé kontroly a postihy zaměstnavatelů, připravuje novou strategii, která by měla tento nešvar z českého byznysu vymýtit. Měly by tomu napomoci kontrolní výkazy u DPH. Ty jsou sice určeny především ke kontrole placení daně z přidané hodnoty, ale velmi dobře mohou posloužit také při odhalování švarcsystému. Pokud z kontrolního výkazu bude prokazatelné, že osoba samostatně výdělečně činná dlouhodobě pracuje jen pro jeden subjekt, může to být jasný důkaz toho, že je švarcsystém využíván a na firmu přijde kontrola. Čtěte více: Vláda chce tvrdě postihovat švarcsystém. Zakročit mají Babiš i Marksová

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR.
Autor: Martin Gross, podle licence: Rights Managed

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR.

Podle Vladimíra Dlouhého, prezidenta Hospodářské komory ČR (HKČR), jsou i uvnitř komory na švarcsystém různé názory a k jeho vzniku napomáhá i zákon o veřejných zakázkách, který nutí firmy nastavovat dumpingové ceny, protože jediným kritériem v těchto soutěžích je cena. 

Úryvek z rozhovoru pro server Podnikatel.cz

Vláda ohlásila, že chce proti švarcsystému opět tvrdě bojovat. Jaký názor na švarcsystém máte vy? Jsou tvrdé represe skutečně nutné?  

Samozřejmě, že švarcsystém je svojí podstatou únikem z povinnosti platit daně a mělo by se proto proti němu bojovat. Když ale švarcsystém resultuje k tomu, že já jako podnikatel se bojím i na vykopání základů pro plot kolem mé fabriky najmout sezónního dělníka, tak je pak logické, že ho nezaměstnám, ale najmu ho na nějakou krátkou dobu. Pak je však absurdní, když se najednou u něj objeví kontrola a požaduje po něm doklad, který prokazuje zaměstnanecký poměr, což u zahraničních dělníků je problém. Ti totiž příslušnou smlouvu u sebe často nemají a kontrolorům ani nerozumí. V konečném důsledku to pak může znamenat postih pro zaměstnavatele.

Toto je prostě složité, ale zdůrazňuji, proti švarcsystému se musí bojovat. Nesmíme však zbytečně nastavovat tvrdou regulaci. Ono to souvisí i se zákonem o veřejných zakázkách. Jediným kritériem ve veřejných soutěžích, kdy musíte tendrovat i zbytečně malé částky, je cena. To vede k tomu, že řada firem nabízí i třeba dumpingové ceny, což se odráží v různých únicích, v zaměstnávání nekvalitních pracovníků, protože ty kvalitní musíte zaplatit, a v neplacení sociálního a zdravotního pojištění. O tom všem právě švarcsystém je.

Přečtěte si celý rozhovor

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).