Hlavní navigace

Švarcsystém

Označení Švarcsystém (Švarc systém) se používá pro výkon závislé práce mimo pracovněprávní vztah. Tedy situace, kdy uzavře zaměstnavatel s OSVČ smlouvu v rámci obchodněprávního vztahu, přestože v reálu jde o závislou činnost. Aby se činnost dala označit za závislou, musí být vykonávána ve vztahu nadřízenosti a podřízenosti, jménem zaměstnavatele, dle pokynů zaměstnavatele a na základě osobního výkonu.

Systém získal jméno podle podnikatele Miroslava Švarce, který ho začal využívat už v roce 1990.

Rakouské úřady šikanují české OSVČ, tvrdí podnikatelská asociace

Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR šikanují rakouští úředníci české OSVČ a snaží se jim zamezit podnikat v Rakousku.

Doba čtení: 3 minuty

Berňák vás o daňových povinnostech a novinkách bude informovat e-mailem

Nejenom o termínech placení daní, ale i o dalších aktuálních daňových novinkách může finanční správa poplatníky informovat pomocí newsletteru.

Doba čtení: 2 minuty

Bouře ve sklenici vody, české OSVČ na placenou dovolenou nárok nemají

Nedávno médii proběhlo, že díky rozhodnutí Evropského soudního dvora mají mít některé OSVČ nárok na placenou dovolenou. Českých podnikatelů se to ale netýká.

Doba čtení: 4 minuty

Na vztahu záleží. Pokud vám vypomáhá v podnikání družka, nejde o nelegální práci

Po životních partnerech nelze požadovat, aby, pracují-li na společném díle, které je samostatným podnikáním, byli nuceni jeden druhého zaměstnat.

Doba čtení: 5 minut

Štěch opět perlil. „Pseudopodnikatele“ by měli nahlašovat i sousedi, říká

Šéf Senátu Milan Štěch si opět rýpnul do podnikatelů. Chce, aby i sousedé nahlašovali „pseudopodnikatele“, prý se tak omezí švarcsystém.

Doba čtení: 3 minuty

Kontroly nelegální práce se více zacílí, inspekce se zaměří i na minimální mzdy

Počet kontrol nelegální práce se letos sice sníží, o to více však budou kontroly cílené. Inspektoři práce se navíc zaměří na dodržování minimální mzdy.

Doba čtení: 2 minuty

Kontroly nelegální práce pokračují, vloni jich proběhlo přes 15 tisíc

V loňském roce se uskutečnilo více než 15 tisíc kontrol nelegálního zaměstnávání. Celkově inspektoři odhalili 1847 nelegálně zaměstnaných.

Doba čtení: 1 minuta

Ústavní soud zrušil minimální pokutu 250 tisíc korun za nelegální zaměstnávání

Minimální hranice pokuty za nelegální zaměstnávání, tedy třeba i za švarcsystém, ve výši 250 tisíc korun je minulostí. Ústavní soud ji dnes zrušil.

Doba čtení: 2 minuty

Babiš zřídil pracovní skupinu, která se podívá na zoubek OSVČ a jejich zdanění

Ministr financí Andrej Babiš zřídil pracovní skupinu, která má za úkol porovnat zdanění OSVČ a zaměstnanců a navrhnout případně systémové změny.

Doba čtení: 2 minuty

Švarcsystém je jedna velká marketingová mantra, říká Karel Havlíček

Švarcsystém je jedna velká mantra a nikdo dodnes nedopočítal, jak rozšířený švarcsystém je, říká šéf Asociace malých a středních podniků ČR Karel Havlíček.

Doba čtení: 7 minut

Vladimír Dlouhý: Zřizuji si tým externích poradců, budou v něm lidé z NERVu

Šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý si buduje tým externích poradců. Ti se budou podílet na připomínkování nových zákonů, řekl v rozhovoru pro Podnikatel.cz.

Doba čtení: 4 minuty

Za švarcsystém mohou i veřejné soutěže, říká šéf Hospodářské komory Dlouhý

Proti švarcsystému se musí bojovat, zavádět přísné tresty bychom však neměli. Zákony totiž podle Vladimíra Dlouhého švarcsystému i tak trochu napomáhají.

Doba čtení: 2 minuty

Vláda chce tvrdě postihovat švarcsystém. Zakročit mají Babiš i Marksová

Vláda se odhodlala k tvrdšímu postihu švarcsystému. Nasazuje proti němu resorty práce a sociálních věcí a financí. Přibude kontrol i pokut.

Doba čtení: 2 minuty

Inspekce práce jde po černých pracovnících. A sází pokuty

Inspektoři práce loni zašli do 35 000 podniků. Zajímali se o černé pracovníky. A nevyšli naprázdno. Odhaleno bylo více než 3000 černých pracovníků.

Doba čtení: 1 minuta

Je mezilidská výpomoc nelegální zaměstnávání?

Převratné změny snad čekají oblast nelegálního zaměstnávání. Soud rozhodoval, zda se jedná o mezilidskou výpomoc či o práci načerno. Blýská se na lepší časy?

Doba čtení: 4 minuty

Změny v zaměstnávání osob zdravotně znevýhodněných

Připravovaná novela zákona o zaměstnanosti přináší novinky v zaměstnávání zdravotně postižených, ale i v pokutách za švarcsystém.

14. 4. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Máme jedny z nejvyšších odvodů na pojistné. Podporuje to švarcsystém?

Zaměstnávat u nás přijde hodně draho. Čeští zaměstnavatelé za své pracovníky na plný úvazek platí jedny z nejvyšších odvodů na pojistné, prozradila studie.

Doba čtení: 3 minuty

Šest milionů za švarcsystém, kontroly pokračují i v novém roce

Inspekce práce si i loni posvítila na nelegální zaměstnávání formou švarcystému. A ani v tomto roce nezahálí. V lednu už padly první pokuty.

19. 2. 2014 13:43
Doba čtení: 2 minuty

Kontroly švarcsystému za tento rok. Odhaleno 55 Čechů, cizinců bylo více

Státní úřad inspekce práce poskytl serveru Podnikatel.cz exkluzivní data ohledně kontrol švarcsystému. Dopředu už víme, jak budou probíhat kontroly v roce 2014.

9. 12. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Milionové pokuty pro zaměstnavatele za červenec. Švarcsystém je stále strašákem

V řádu desítek milionů korun vyměřila pokuty Inspekce práce, která si i v červenci došlápla na zaměstnavatele. Boj proti švarcsystému neutichá.

Doba čtení: 2 minuty

Křížové tažení proti nelegální práci nekončí. Máme údaje o kontrolách v únoru

Kontroly nelegální práce pokračují ve velkém i letos. A nejen to, dle stávajících statistik to vypadá, že hodnota pokut by mohla překročit pokuty za rok 2012.

12. 3. 2013 8:38
Doba čtení: 2 minuty

Boj proti nelegální práci pokračuje, množí se navíc udání

Boj proti švarcsystému a nelegální práci jako celku nepolevuje. V lednu kontroloři udělili pokuty za 20 milionů korun. Množí se navíc i udání občanů.

14. 2. 2013 12:37
Doba čtení: 2 minuty

Švarcsystém i letos v hledáčku inspektorů práce. Chystají se mimořádné kontroly

Švarcsystém je pro Čechy stále velkým lákadlem. Napomohlo tomu postupné zmírnění kontrol ze strany státu. Přesto padly pokuty v řádech stovek milionů korun.

Doba čtení: 4 minuty

Český byznys v roce 2012: Zdaleka nejen krev, pot a slzy

Přestože česká ekonomika skončí letos v minusu, tuzemský byznys se držel statečně. A to navzdory tomu, že politici podnikatelům házeli doslova klacky pod nohy.

Doba čtení: 5 minut

Čtěte, jakou argumentaci používají podnikatelé při kontrolách nelegální práce

Státní úřad inspekce práce tvrdí, že se mu výkon nelegální práce daří dobře odhalit, obtížně se ale následně prokazuje. Podnikatelé jsou totiž vynalézaví.

7. 12. 2012 17:44
Doba čtení: 2 minuty

Třetina OSVČ tvrdí, že dělá na švarcsystém. Chtějí ho proto legalizovat

Každá třetí OSVČ se domnívá, že její činnost naplňuje svoji podstatou definici švarcsystému. Naprostá většina podnikatelů chce navíc švarcsystém legalizovat.

Doba čtení: 4 minuty

Inspekce práce: Podnikatelé dostali za čtvrtletí pokuty za 80 milionů korun

Pokuty pro podnikatele ve výši desítek milionů korun. To je bilance kontrol Státního úřadu inspekce práce za 3. čtvrtletí. Zapracovali i udavači.

10. 10. 2012 10:28
Doba čtení: 2 minuty

Inspekci práce se množí podněty udavačů

Často jde o mstu zaměstnanců, konkurenční boj a dokonce rozpory mezi manželi. Může být udavač za neoprávněné udání inspekcí práce postižen?

Doba čtení: 2 minuty

Práce načerno? Pro 80 % Čechů žádný problém

80 % Čechů by přijalo práci bez pracovní smlouvy, a to navzdory rizikům, která se s tím pojí. Důvodem je podle odborníků slabá podpora alternativních úvazků.

Doba čtení: 2 minuty

Také červenec nahrával udáním v případě švarcsystému. Víme, kolik jich bylo

Udavačské praktiky v oblasti švarcsystému nepolevily ani v červenci. Průměrný počet udání za letošní rok se přitom přiblížil třem stovkám.

Doba čtení: 1 minuta