Hlavní navigace

Zahraniční obchod překonal recesi

8. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Prosincová obchodní bilance opět trhla rekord. Skončila v přebytku 2,8 miliardy korun. Výsledek byl i přesto za očekáváním analytiků. Za celý rok dosáhla bilance rekordního přebytku ve výši 153 miliard korun, což bylo o 86 miliard více než v roce 2008. Zahraniční obchod už překonal recesi, komentuje dnešní zveřejněná data Helena Horská z Raiffeisenbank. Ta zároveň podotkla, že zahraniční obchod tak pomáhá celkově vymanit se české ekonomice z recese. Vývoj českého zahraničního obchodu je silně závislý na vývoji světové ekonomiky, a to nejen v Evropě, ale například také ve Spojených státech amerických. Ty jsou hlavním vývozním teritoriem Německa, největšího obchodního partnera České republiky. Dobrou zprávou proto nyní je, že se začíná zotavovat jak Evropa, tak i USA, doplnil ředitel odboru evropských zemí ministerstva průmyslu a obchodu Martin Pospíšil.

I přesto se jeho výsledky v roce 2010 zhorší. Za celý rok čekáme zhoršení bilance k 90 až 100 mld. Kč, prostor pro překvapení je dolů, případné vyšší oživení fixních investic by se promítlo do vyšších dovozů, upozornil Martin Lobotka, analytik České spořitelny.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).