Hlavní navigace

Zástupci podnikatelů očekávají propad české ekonomiky do recese. Analytici čekají mírný růst

3. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zástupci podnikatelů očekávají, že díky propadům zakázek a odstávkám výroby se v letošním roce propadne česká ekonomika do recese. Usuzují z negativních dopadů, jež má globální krize na české hospodářství a z poklesu průmyslové výroby, který byl v loňském listopadu největší v rámci celé EU.

Propad zakázek českých podniků, odstávky výroby a redukce pracovního týdne jsou hlavními vodítky, podle nichž zástupci podnikatelů soudí, že se česká ekonomika v letošním roce propadne do recese. Mezi hlavní příčiny řadí dopady globální krize světové ekonomiky a následný výrazný propad průmyslové výroby. Ten byl v loňském čtvrtém kvartálu nejhorší z celé EU. Podniky v lednu vyráběly a prodávaly prakticky minimálně, protože neměly zakázky, uvedl prezident Hospodářské komory ČRPetr Kužel s tím, že se proto ztotožňuje s analýzou Raiffeisenbank, která snížila hospodářské výhledy na propad o 1,2 %. Čtěte více: Ekonomika se stále propadá. Kdy nás zasáhne recese? 

Luboš MokrášČeské spořitelny pro server Podnikatel.cz uvedl, že očekává letos u českého hospodářství mírný růst ve výši 1,4 %. Připouští však také, že je možná tzv. technická recese, kdy se dvě čtvrtletí po sobě sníží HDP. Pokud se nebude jednat o meziroční pokles, můžeme hovořit ještě o dobrém stavu české ekonomiky, doplnil.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).