Hlavní navigace

Zavřeno o svátcích? Tohle skončí ústavní stížností, říká Hospodářská komora

29. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Poslanci v úterý schválili zákon, který nařizuje velkým obchodům, aby měly ve vybraných svátcích zavřeno. Proti tomu se ostře ohradila Hospodářská komora ČR.

Velké obchody, které mají rozlohu více než 200 metrů čtverečních budou mít o svátcích zavřeno. Příslušný návrh zákona schválili na návrh senátu v úterý poslanci. Vybrané obchody tak budou muset mít zavřeno v průběhu roku celkem sedmkrát.

Hospodářské komoře se návrh nelíbí a považuje ho za diskriminační, protože znevýhodňuje pouze vybranou skupinu podnikatelů, zatímco pro obchody s menší rozlohou tento zákaz platný nebude.

Návrh zákona je podle maloobchodníků i podnikatelských asociací diskriminační

Proti návrhu se ohradil i Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR): Znemožnění nakupování v obchodech s rozlohou nad 200 metrů čtverečních o sedmi státních svátcích jde zcela proti evropskému trendu. Stát se tak navíc snaží rozhodovat o tom, kde a jak budou lidé trávit svůj volný čas, kam občané mají chodit nakupovat, kdo může a nemůže o svátcích podnikat, uvedla již dříve prezidentka SOCR ČR Marta Nováková.

Hospodářská komora ČR (HK ČR) navíc dodává, že tuto diskriminaci by měl přezkoumat Ústavní soud ČR. HK ČR vynaložila veškeré úsilí proto, aby apelovala na poslanecké kluby politických stran, které od počátku proti právě schválenému zákonu o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě protestovaly, aby sestavily potřebnou většinu zákonodárců a obrátily se se stížností na Ústavní soud ČR, komentovala rozhodnutí poslanců Karolína Sadílková, mluvčí Hospodářské komory.

Velké obchody budou mít v roce zavřeno celkem sedmkrát

Velké obchody budou mít podle návrhu zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den budou moct mít otevřeno jen do 12:00. Poslanci návrh senátu schvalovali již podruhé, v prvním případě počet zákazu omezili pouze na tři svátky, senát si však trval na svém původním návrhu.

Ten však bude obsahovat výjimky, kromě obchodů s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních nebude zákaz platit pro čerpací stanice, lékarny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železniční stanice, autobusové zastávky, prodejny ve zdravotních zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

školení červen - novinky

Jestliže by obchody zákaz porušily, hrozila by jim pokuta až do výše 1 milionu korun. V případě, že by šlo o opakované porušení, mohly by dostat pokutu až 5 milionů korun.

Čtěte také: Žádné 3 dny, senát chce, aby obchody měly zavřeno během 7 svátků

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).