Hlavní navigace

Firmám by se placení zdravotních prohlídek prodražilo

20. 5. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 244086
Ministerstvo zdravotnictví přišlo s novinkou ohledně zdravotních prohlídek zaměstnanců. Návrh ministra Julínka počítá s tím, že by zdravotní prohlídky zaměstnanců platil zaměstnavatel. A s tím podnikatelé nesouhlasí.

Jen co debaty o poplatkách ve zdravotnictví přestaly plnit první stránky novin, přišlo Ministerstvo zdravotnictví s dalším kontroverzním návrhem, který se má dotknout zdravotních prohlídek zaměstnanců. Nově je totiž dle ministerstva mají platit zaměstnavatelé, a to se podnikatelům nelíbí.

Náklady firem by vzrostly o miliony

Podle vyjádření Ministerstva zdravotnictví je nelogické, aby byly zdravotní prohlídky placeny ze zdravotního pojištění, do kterého přispívají všichni občané a firmy. A proto přišlo s návrhem změny. Zaměstnavatelé mají platit zdravotní prohlídky svých zaměstnanců sami. Pokud by návrh prošel poslaneckou sněmovnou, museli by podnikatelé počítat s tím, že se jim značně zvýší náklady, některé firmy hovoří dokonce až o milionech ročně.

Jedna zdravotní prohlídka u lékaře totiž vyjde zhruba na 1000 Kč. V současnosti ji částečně hradí zdravotní pojišťovny. Návrh počítá s tím, že vstupní prohlídky budou povinné pro všechny zaměstnance a že další preventivní prohlídky, které vyplývají z předpisů o BOZP a byly dosud hrazeny ze zdravotního pojištění, budou hradit zaměstnavatelé.

Odborníci odhadují, že změna by se mohla dotknout až 400 tisíc lidí a náklady firem by se mohly během několika let zvednout až o půl miliardy korun. Na pravidelné prohlídky například musejí horníci, učitelé, či jiná povolání stanovená zákonem. Zaměstnavatel dle legislativy odpovídá za bezpečnost a ochranu zdraví, a je tedy odpovědný za pracovní úrazy a nemoci z povolání, a sám zaměstnavatel určuje rozsah a četnost těchto prohlídek.

S návrhem podnikatelé pochopitelně nesouhlasí a staví se vehementně proti tomu. Návrh nemá žádná pozitiva. Jde o jednoznačné zvýšení finanční zátěže pro firmy, uvedla pro business server Podnikatel.cz Jitka Hejduková ředitelka Zaměstnavatelské sekce Svazu průmyslu a dopravy ČR a dodává: Již nyní některé členské firmy Svazu průmyslu a dopravy počítají se zvýšením nákladů. Návrh by se nejvíce dotkl velkých firem, které mají zaměstnance v rizikových profesích. Jedná se hlavně o těžařské, strojírenské, ale i dopravní firmy. Ale zákon by postihl i menší firmy. Dotkne se všech typů firem. Vstupní prohlídky budou financovat zaměstnavatelé. Ty se dosud neprováděly u zaměstnanců, kde nehrozila pracovní rizika, například u administrativy, řekla dále pro business server Podnikatel.cz Jitka Hejduková.

Bezrizikové pracoviště – idea budoucnosti

Ministerstvo předpokládá, že náklady na zdravotní prohlídky u rizikových profesí vzrostou na 200 milionů korun ročně. Další miliony budou stát periodické prohlídky a prohlídky u zaměstnání, kde je třeba prokázat zdravotní způsobilost (např. policisté). Návrh na rozdíl od podnikatelů nezatracují pojišťovny. Největší z nich, VZP, jen na zdravotních prohlídkách u rizikových prací utratila za loňský rok skoro 30 milionů korun.

Již nyní zákoník práce přísně dohlíží na bezpečnost práce. Zaměstnavatelé mají povinnost zajistit, aby zaměstnanec vykonával práci, která neohrozí jeho zdraví. Například kdyby se ukázalo, že zaměstnavatel porušil tuto povinnost a přijal alergika, aniž to věděl, na práci v prašném prostředí, mohl by se dostat do nepříjemné situace. Pokud by s tímto pracovníkem musel rozvázat pracovní poměr ze zdravotních důvodů pro ohrožení nemocí z povolání, musel by mu vyplatit odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku, vysvětlila Jitka Hejduková. Proto zaměstnavatelé v současné době pečlivěji sledují zdravotní stav svých zaměstnanců, a to i za cenu zvýšených finančních nákladů.

Pojem rizikové práce a příplatků za rizikovou práci je v západní Evropě takřka neznámý. Zákon by se tak měl stát prvním krokem, který bude firmy motivovat k investicím do bezrizikových pracovišť. Počáteční investice by se pak pro firmy vrátila tím, že by její zaměstnanci nemuseli právě na zdravotní prohlídky.

Podnikatelé chtějí snížit odvody na zdravotní pojištění

Podnikatelé ale stejně doufají, že návrh spíše dozná změn. Zvýšené náklady neplánují přenést na zaměstnance. Ani nemohou, jelikož by to bylo v rozporu s mezinárodními normami. Sami podnikatelé chtějí v případě přijetí zákona snížení odvodů na zdravotní pojištění. Snížení odvodů na zdravotní pojištění je zcela legitimní požadavek. Část zdravotní péče – tzv. závodní preventivní péče, by totiž šla na jejich vrub, doplnila pro business server Podnikatel.cz Jitka Hejduková. Na návrhu podnikatelům ale vadí i další věci. S růstem mzdy se zvyšují i odvody, tedy finanční prostředky, které zaměstnavatelé do systému zdravotního pojištění odvedou, aniž by je čerpali pro své zaměstnance. Jejich péči platí mimo toho, uvedla Jitka Hejduková.

Zda návrh bude skutečně schválen a především v jaké podobě, zůstává nejasné. Není jistá hlavně podpora lidovců, kteří chtějí počkat až na přesné paragrafové znění zákona. O případných novinkách v této oblasti bude server Podnikatel.cz informovat.

Anketa

Motivovalo by vás placení zdravotních prohlídek k investici do bezrizikových pracovišť?

43 %
0 %
0 %
57 %
0 %
Odpovědělo 7 čtenářů.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).