Hlavní navigace

Zemědělci versus obchodní řetězce

6. 11. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zemědělci se obávají, že přijdou o dotace kvůli rostoucím výdělkům. Minulý týden to naznačil ministr zemědělství Petr Gandalovič. Zemědělci se tak začali bouřit proti zpracovatelům a obchodním řetězcům, kteří podle nich stojí za zdražováním. Brání se tak nařčení, že základní potraviny zdražují jen kvůli rostoucím cenám mléka a pšenice.

Poprask zřejmě začal na základě výroku šéfa společnosti Madeta Milana Teplého, který prohlásil, že kostka másla bude stát od Nového roku 51,50 korun, a to právě především díky drahému mléku. Podle informací, které zemědělci prezentovali, jsou však průměrné ceny mléka letos na stejné úrovni jako před dvěma roky. Máslo však stálo o deset korun méně.

Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského nebyl až do srpna důvod k velkému zdražování, neboť ceny mléka od zemědělců rostly jen pomalu. Jirovský také tvrdí, že pšenice v rohlíku tvoří pouze osm procent z ceny, kterou platí konečný zákazník, takže při současném růstu cen pšenice by mělo dojít ke zdražení rohlíku o cca šest haléřů, zatímco obchodníci zdražují i o šedesát haléřů. Hlavním jejich argumentem jsou rostoucí ceny energií, mzdy a doprava.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).