Hlavní navigace

Živnostenský zákon:živnostenský rejstřík

3. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Živnostenský rejstřík je informačním systémem veřejné správy. Správcem živnostenského rejstříku je Živnostenský úřad ČR, provozovatelem jsou obecní a krajské živnostenské úřady. Do rejstříku jsou zapisovány osoby, které mají oprávnění podnikat. V rejstříku jsou shromažďovány i další údaje statistického a evidenčního charakteru.

Živnostenský rejstřík je veden v elektronické podobě. Je veřejným seznamem s výjimkou rodných čísel podnikatelů.

Do rejstříku se zapisují identifikační údaje. U fyzické osoby je to jméno, příjmení, státní občanství, bydliště, datum narození, obchodní firma, místo podnikání, údaje o odpovědném zástupci.

V rejstříku jsou také infomrace o předmětu podnikání, druhu živnosti, provozovně, datumu vzniku živnostenského oprávnění, platnosti oprávnění, pozastavení nebo přerušení provozování živnosti. V rejstříku najdete také informace o zániku živnostenského oprávnění nebo rozhodnutí o úpadku či přehled o uložených pokutách.

Na požádání může vydat živnostenský úřad v listinné nebo elektornikcé podobě výpis z živnostenského rejstříku, úplný výpis, částečný výpis nebo potvrzení o určitém zápisu.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).