Hlavní navigace

Živnostníci se levného internetu jen tak nedočkají, tendr opět zrušen

22. 2. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Tendr na operátora, který by za pomocí fondů EU zajistil levnější internet pro drobné podnikatele, byl opět zrušen. Stalo se tak již podruhé.

Agentura CzechInvest zrušila už podruhé svůj tendr, ve kterém se snažila najít operátora, který by malým firmám a živnostníkům umožnil levnější zavedení informačních technologií. CzechInvest výběrové řízení zrušil proto, že v něm zbyl jen jeden uchazeč, firma GTS Czech. Další čtyři účastníky agentura již dříve kvůli formálním chybám vyloučila. Informaci přinesly dnešní Hospodářské noviny.

Celková hodnota zakázka měla dosahovat necelé půl miliardy korun, z toho 49 milionů korun bylo určeno pro vítěze tendru. Zbylých 441 milionů korun mělo směřovat pro samotné drobné podnikatele. Peníze pro podnikatele měly přijít z fondů Evropské unie. CzechInvest předpokládal, že na slevu na IT služby mělo dosáhnout až tři tisíce firem. Dotace by jim zlevnily až o 60 % připojení k internetu, datová úložiště, systémy pro zabezpečení podnikové sítě a další IT služby.

Dva z uchazečů jsou však se zrušením tendru nespokojení a celá záležitost tak nejspíše skončí u antimonopolního úřadu a soudů. Již před ukončením výběrového řízení podal námitku k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ČR operátor Dial Telecom. Rozhodnutí agentury se nezamlouvá ani firmě GTS Czech, jedinému „přeživšímu“ účastníkovi. CzechInvest zmařil příležitost pro drobné podnikatele získat dotace. Zrušení zakázky je samozřejmě nezákonné a okamžitě ho napadneme,    uvedl Hospodářským novinám Tomáš Pfeffer, který se v GTS Czech stará o projekty související s veřejnou správou. 

MM_socky3

Podle agentury by ale podnikatelé o peníze přijít neměli, jelikož se celá částka rozpustí v jiných výzvách z operačního programu Podnikání a inovace. Malí podnikatelé žádají velmi efektivně. Je vidět, že se to dobře naučili. Nehrozí, že by se peníze nevyčerpaly nebo nedostaly k menším firmám, řekl listu Miroslav Křížek, šéf agentury CzechInvest. Čtěte také: Poslední kolo dotací EU pro podnikatele. Nepromarněte šanci

Podobný tendr již agentura vypsala v roce 2010, rovněž jej však zrušila. Důvody byly stejné jako nyní, tedy pouze jeden uchazeč ve finálovém kole. Tehdy se do výběrového řízení ale přihlásila pouze firma T-Mobile. Proti zakázce tehdy protestovali ostatní operátoři, kteří se obávali odlivu klientů k dotovanému vítězi zakázky. V červnu 2011 pak agentura tendr znovu vyhlásila, aby jej nyní opět ukončila bez vítěze.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).